Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur "mogna" squash?  (läst 3052 gånger)

hustran

  • Inlägg: 1803
Hur "mogna" squash?
« skrivet: 10 sep-11 kl 10:49 »
Mina Butternut squash hinner inte mogna nu när höstkylan kommer. Hur kan jag göra för att de skall hinna bli färdiga innan frosten? ???

Abigail

  • Inlägg: 655
SV: Hur "mogna" squash?
« Svar #1 skrivet: 10 sep-11 kl 16:19 »
Täckduk kanske

 

Potatisblomma

  • Inlägg: 2404
    • Södermanland
SV: Hur "mogna" squash?
« Svar #2 skrivet: 17 sep-11 kl 10:48 »
Eller ta in dem och lägg dem på en hylla i rumstemperatur. De eftermognar bra på ett par veckor, iaf andra pumpasorter. Just butternut har jag inte provat.
Landsflykting i storstan...

hustran

  • Inlägg: 1803
SV: Hur "mogna" squash?
« Svar #3 skrivet: 17 sep-11 kl 10:58 »
Va bra,det skall jag prova. Tack! nätterna blir ju så kalla nu.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

541 gäster, 1 användare
Taxmamman

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser