Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  luckan mellan våningarna  (läst 1110 gånger)

skogskälla

  • Inlägg: 546
  • Hellre mångfald än enfald
    • Östergötland
luckan mellan våningarna
« skrivet: 30 maj-11 kl 07:59 »
Hej
Ska få hem mitt livs första kanin och håller på att fixa och dona med buren. Det blir etágevåning med övervåning och så nedgång till markplan - men hur stort ska hålet vara?
Ska man också kunna stänga det på nåt sätt? Eller ska det alltid kunna vara öppet?
Det är Gotlandskanin ;D.
Tacksam för svar

skiesabove

  • Inlägg: 1701
  • Permakultur med häst
    • Norrbotten
SV: luckan mellan våningarna
« Svar #1 skrivet: 30 maj-11 kl 11:10 »
Generellt sett så kan man säga att om dom kommer in med huvudet kan dom komma igenom (åtminstone medans dom är små och smidiga).

25x25cm kanske kan vara ett bra mått? Tänk på att göra rampen halkfri (takpapp eller upp-och-nervänd plastmatta brukar funka), eller bygg en "hopp-trappa".
//Lina


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

462 gäster, 2 användare
Galaxie, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som alltid mycket nöjd. Stycket med "Att ta vara på en gris" var kanon på alla sätt! Gillar nybörjarbreven mycket.
/Marie Mårtensson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser