Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Bagge som stångas  (läst 11482 gånger)

betsla

  • Inlägg: 2896
    • Jämtland
    • Betsla - me, myself and I
SV: Bagge som stångas
« Svar #20 skrivet: 03 maj-11 kl 13:30 »
Hej betsla!
Du måste vara försiktig, när det gäller din egen graviditet!
Någon annan måste gå in om baggen behöver omhändertas.
För dig är det din egen personliga lycka som gäller.
Lycka till, min vän!

Ingen fara, jag tänker inte utsätta mig för nåt! Men tack för omtanken =)
Jag ska ringa dem ikväll och höra hur det går för de nya ägarna...
70-talist som bor på vischan i Jämtland med sambo, 3 barn, 1 katt, 13 Åsenfår (genbank 1338 och MV3) och ett gäng höns - hedemora, brun leghorn, dv wyandotte, cream legbar och wyandotte samt lite araucanakorsningar och diverse andra korsningar.

Jemo75

  • Inlägg: 1
    • Östergötland
SV: Bagge som stångas
« Svar #21 skrivet: 27 jan-17 kl 23:35 »
Hej. Har en fråga som liknar ursprungsfrågan.
Vi har en bagge och två tackor. Baggen å ena tackan är ganska unga. En tacka lite äldre.
De två yngsta (bagge å tacka) har "skuttat omkring och små stångats" mot varandra. Som om de leker.
Sedan har baggen vid fler tillfällen börjat att stånga barn som följer med in i hagen. Ett barn är ca 3-4. Å ett barn ca 5. Det har inte hänt samtidigt. Alltid en vuxen med inne. Oftast vid matning av Hö. Stångats/buffar i ryggen och ibland framifrån. Ingen av dem hade ens försökt klappa innan. Klappar inte på huvudet. Oftast på rumpan.

Någon som vet om det är illa ment eller lek?
Mvh

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14914
    • Östergötland
SV: Bagge som stångas
« Svar #22 skrivet: 28 jan-17 kl 02:31 »
Illa ment eller inte, det är farligt för barn (speciellt så där små) och gör ont på vuxna. Skall man kunna umgås med djuren måste man mota olle i grind. Ett får som har gjort en dumhet mer än en gång utan att få åthutning kommer det att ta en tid att lära om.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1311 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser