Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Namn på djurungar och djurslag  (läst 36666 gånger)

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
Namn på djurungar och djurslag
« skrivet: 27 jan-11 kl 22:38 »
Jag skulle tycka det var roligt att höra vad ni kallar det olika typerna av husdjur. Antar att det kan vara viss regional skillnad. Vissa djurslag har jag inte hört något särskilt namn för, antar att det är för att djuren inte har en tillräcklig lång historia i Sverige.

Kaniner: heter kaninungar något särskilt? Har aldrig hör att man använder "palt" som harungar kallas. Kanske kaniner inte funnits i Sverige tillräckligt länge för att förtjäna ett namn på ungarna. På engelska kallas de kit men deras historia i England är längre än deras svenska.

Katter: kattungar kallas källingar. Använder nästan aldrig ordet men känner till det. Källingar eller källa (att föda för katthonor) är det någon som använder dessa ord?

Varken hos katt eller kanin finns någon namn som skiljer könen åt. I alla fall vad jag vet. Hos hundar kallas honor tik eller hynda men vad kallas hanhundar? 

Hästar: föl, hingst, sto och valack känner nog alla till. Jag hade en kompis som hävdade att en kastrerad hingst kallas häst, detta skulle vara den gamla svenska betydelsen. Både han och hans far var riktiga hästkarlar och hävdade att valack endast var ett modernt franskt låneord, vilket troligen stämmer. Har någon annan hört denna hört detta?
Denna terminologi används även till lamor och dess släktingar.

Nöt: här är det väl inget konstigt. Kalv, kviga, ko, tjur, stut mm.

Svin: kulting, gylta, sugga, galt och orne. Inget konstigt, vet inte om alla använder orne för vuxna hannar istället för galt.

Får: lamm, får och bagge. Finns det någon motsvarande kviga? Tycker det är konstigt att lamm kallas lammungar på Gotland eftersom nästan alla gamla svenska djur har något speciellt namn.

Getter: killing, get och bock. Allt känt.

Det finns givetvis många fler djur men kan nu inte komma på några som det är något konstigt med namngivning. Jag lämnar alla fjäderfän utanför kanske någon kan fylla i där.
Låter detta konstigt? Eller håller ni med i min terminologi.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

Rakadero

  • Inlägg: 3188
    • Västergötland
    • Reflections of Rachel
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #1 skrivet: 27 jan-11 kl 22:49 »
Ett roligt ämne och det kan nog dyka upp en del roliga variationer tror jag! En bekant kallar t ex får för sö. Jag trodde han menade grisar först, sugga = sö, men det var får sa han, tror det kan vara västgötska? Jag är iofs från västergötland också men väldigt odialektal...

Jag har hört en del kalla hanhundar just 'hund'. En tik eller en hund alltså. Och så valpar då så klart.

Jag har aldrig använt ordet källingar eller källa, men hört andra, gamla människor mest, göra det. Jag säger kattungar.

En oxe funderade jag på, när det gällde nöt, det är väl samma sak som stut fast den är inkörd eller hur är det? Med andra ord finns det väl inga oxar nu för tiden.

Vad det gäller fjäderfän så kan jag nog bara tupp, höna och kyckling.

Sen vet jag att ankhanar kallas drakar, det tycker jag är kul, då kan man säga till barn på fullt allvar att, jo drakar finns visst på riktigt!
Fyrtiotalet underbara hönor och tuppar av raserna vit leghorn, brun leghorn, blomme, australorp, sussex, plymouth rock, orpington, rir, lohmann och några blandningar mest leghorn-blomme-lohmann. Sju älskade katter. Två välartade söner. En händig make. Och så jag...

jag71

  • Inlägg: 590
  • varma höns
    • Skåne
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #2 skrivet: 27 jan-11 kl 22:58 »
Vi bor ju utanför Stehag och enligt min faster så ste ett gamalt skånst ord för häst, så vi bor utanför hästhagen helt enkelt.
Andrik säger man väl om andhanar också, inte bara drake? Eller har det med olika raser att göra?
har lite djur... mest fjäderfän. ;)

Travelerhorses

  • Inlägg: 5540
  • Häxa och djurvän.
    • Värmland
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #3 skrivet: 27 jan-11 kl 22:59 »
Anka Drake och Ällingar .
Kattgubbe kallas ala hanar hos oss och kissungar bebisarna .
Illrar kallas oxå tik och hane och valpar.
När vi kvinnor får orgasm utsöndras ämnet oxytocin, vilket gör oss mjuka, snälla, gulliga och omtänksamma.Så när ni män klagar på hysteriska, förbannade och frustrerade kvinnor,bör ni komma ihåg att det faktiskt är ni män som inte gör jobbet tillräckligt bra...

 

anders50

  • Gäst
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #4 skrivet: 27 jan-11 kl 23:05 »
Oxe = en äldre (4 år) stut.
Får = Söer
Tacka = Söa
Orne = En avelsgalt (betäckare)
Hanhund = Hane
Föl = Fölonge
Hankatt = Katt
Honkatt = Katta

När kattan föder så kättlar hon

Detta från min hörna av Småland!   :)

anders 67

  • Inlägg: 500
    • Dalarna
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #5 skrivet: 27 jan-11 kl 23:11 »
Gåskarl,gås och gässling.
So=sugga
Fargalt=avelsgalt
Gumse=bagge
« Senast ändrad: 27 jan-11 kl 23:15 av anders 67 »
Fjällkor,rödkullor,telemarkskor,SRB-kor,dölekor,holsteinkor, lantrasfår,höns,grönsaksodling

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #6 skrivet: 27 jan-11 kl 23:17 »
Att kalla får för sö/söer/söa eller liknande har jag aldrig hört. Det är ju ganska lika varandra orden.
Katta säger man här med ibland om honkatter.

Jag bor i Blekinge vilket jag glömde skriva i ursprungsposten. :-[
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

Potatisblomma

  • Inlägg: 2404
    • Södermanland
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #7 skrivet: 27 jan-11 kl 23:29 »
Kaniner kallades förr "kohare" för att de gick lösa i ladugårdarna mellan korna.

 :)
Landsflykting i storstan...

Luvan

  • Inlägg: 49
    • Närke
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #8 skrivet: 27 jan-11 kl 23:51 »
Apropå "sau/sö/" för får, heter det inte något liknande på norska?

Det gotländska "lammungar" är väl inte så konstigt, eftersom deras vuxna får heter "lamm", man måste ju kunna särskilja avkommorna!

Ångermanland:
katta= honkatt
frässe= hankatt

sto= märr

vilda djur; åda kallas ju ejderhonan, men ejderhanen kallas inte guding, utan "ådgubb"

Charlotte

  • Inlägg: 5285
    • -
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #9 skrivet: 27 jan-11 kl 23:58 »
Att kalla får för sö/söer/söa eller liknande har jag aldrig hört. Det är ju ganska lika varandra orden.
Katta säger man här med ibland om honkatter.

Jag bor i Blekinge vilket jag glömde skriva i ursprungsposten. :-[
I Jämtland kallas fåren Sauer eller Sauan (precis som i Norge). Uttalas Söuer, ungefär ;)
Hankatten kallas ibland för Fräs/Fräsen :)
                          Mvh
                       Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

Anette

  • Inlägg: 785
  • Bor på landet i Skåne
    • Skåne
    • Solgläntan, livet på en gård
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #10 skrivet: 28 jan-11 kl 00:00 »
Jag kallar mina kattungar för källingar :)
...when the last individual of a race of living things breathes no more, another heaven and another earth must pass before such a one can be again.

William Beebe

Vurre

  • Inlägg: 1972
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #11 skrivet: 28 jan-11 kl 12:11 »
Hankatt heter båns på gotländska.

En båns kan ha en källing (uttalas med hårt k) till matte och källingen kan ha en kal. Om de har bildat familj har de kanske både sorkar och töisar. Inte för att det har med djur att göra, bara för att klargöra skillnaden mellan källingar i olika delar av riket.

Får=lamm
tacka=ejer
lamm=lammunge
lamm av honkön, motsvarande kviga=gimber
får av hankön=bagge, bock

Språket skiljer sig avsevärt åt mellan olika delar av ön, så det finns säkert andra namn.
snus? vad är priset på en pris?

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #12 skrivet: 28 jan-11 kl 22:03 »
Är det ingen som kallar ett vuxet får av honkön för tacka ???Det gör jag, men så kommer jag från Göteborg från början  ;)

Här i Skåne hör man ibland folk kalla tuppar för hane (som i Danmark).
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #13 skrivet: 28 jan-11 kl 22:07 »
Är det ingen som kallar ett vuxet får av honkön för tacka ???Det gör jag, men så kommer jag från Göteborg från början  ;)
Jo, givetvis kallas de tacka, kan inte fatta att jag glömde de  :-[
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

mazze

  • Inlägg: 672
    • Småland
    • Komålen
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #14 skrivet: 28 jan-11 kl 22:24 »
Läste den här tråden och googlade.
Här kallas kor för syttar och jag googlade på ordet syttar och en tolkning av ordet var försörjare. Kan det va så enkelt?

Andra djur: Tupp= tocke, tacka=söa, vissa
Har en massa kor, höns, ankor, får o hundar. Vänligen läs vilka raser jag har på min hemsida.

JBF

  • Inlägg: 1568
    • Småland
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #15 skrivet: 28 jan-11 kl 22:33 »
Precis som Charlotte och Anders skriver så är Söa med varianter ett ganska vanligt dialektalt namn på fåren... Undrar om gotländskans Ejer och engelskans Ewe är besläktade?
Roslagsfår, Ölandshöns, Fjällnära boskap och ett par Shetlandsponnier på gård i inre Småland.

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: Namn på djurungar och djurslag
« Svar #16 skrivet: 28 jan-11 kl 22:55 »
Hittade en bra Wikipedia sida som listar alla engelska namn: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animal_names
Något liknande hade varit roligt för svenska namn.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

691 gäster, 2 användare (1 dolda)
Tiomilaskogen

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen. Köper ingen annan än denna.
/Christina K

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser