Det största problemet med frysar och kyla är kombinerade kyl- och frysskåp med en enda kompressor för bägge delarna. Sådana skåp har termostat bara i kyldelen, om den står så kallt till att kompressorn knappt behöver gå för att hålla önskad temperatur där, så blir det för varmt i frysen.
När det gäller att moderna kylkompressorer skulle fungera dåligt i kyla så kan vi ju tänka på alla luftvärmepumpar där kompressorn sitter utomhus. Det fungerar bra, men oftast finns det ett värmeelement som håller kompressorn vid några plusgrader även då den inte är igång.
En sak man ska passa sig för är kylkompressorer av märke Danfoss med termiskt (PTC-motstånd) startrelä. De tål inte hög luftfuktighet utan då finns det risk att PTC-motståndet blir överhettat och sätter eld på plastdelar i närheten.