Varför postar du alltid nyheter som jag alltid har läst redan? Tror du inte att vi andra på alternativ kan läsa nyheter?
MRSA i danska besättningar har det skrivits om länge, liksom influensavirus och salmonella etc.
Kom med något eget istället för att bara kopiera artiklar.
Varför så negativ? Och varför ser du artiklarna bara som något kopierat, för att upplysa dem som inte läst?
Syftet med inlägget kan mycket väl vara att starta en diskussion kring ämnet, och det är faktiskt intressant att fundera kring fördelarna med våra svenska restriktioner.
Som småskalig uppfödare känner man ofta att reglerna är till för att begränsa, och att de gör lönsamhet näst intill omöjligt. Men när man läser om sådant här så är de svenska reglerna för registrering av allt möjligt och en massa kontroller faktiskt en stor fördel. Många är ju inte så restriktiva med övermedicinering som förhoppningsvis de flesta alternativare är.