Lodjursläte?

Startat av Margit, 17 Okt-10 kl 20:55

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Margit

Någon som vågar sig på att försöka beskriva hur ett lodjur låter?

Jag vaknade häromnatten av ett mycket konstigt ljud, grannens hundar skällde som det värsta, när jag skulle iväg till jaktstugan morgonen därpå så sprang ett lodjur över vägen alldeles utanför mitt hus  :) så fantastiskt vackert! Jag är så glad att jag fick se det.

Nena

Inte vågar jag beskriva lätet, men du kan höra lon:s brunstläte på CD-skivan "Röster från mörka skogar". Jag vet inte hur lon låter i vanliga fall, har bara hört brunstlätet in natura. Å lodjuret brunstar inte nu. :)
Lev livet grönare så blir jorden skönare

Linkoso

Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

Margit

Tack Linkoso!!! Då var det nog ett lodjur jag hörde  :) jag förstår att det inte brunstar nu och brunstlätet låter annorlunda, om jag har förstått det hela rätt så kommunicerar ungen med mamman på det sättet man kan höra i klippet!



Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

779 Gäster, 0 användare