Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  När kan jag flytta ut dem?  (läst 960 gånger)

jag71

  • Inlägg: 590
  • varma höns
    • Skåne
När kan jag flytta ut dem?
« skrivet: 28 aug-10 kl 12:00 »
Tanken är ju att jag ska ha vaktlarna ute. Nu undrar jag när de kan flytta ut. De är två veckor och några dagar just nu. De har tillgång till värmelampa men de är aldrig i den delen av buren så jag utgår från att den inte behövs. De står inomhus i ca 19-21 grader. Funderar på att sätta ner de i källaren där det är runt 15 grader nattetid ett tag men samtidigt så kanske det är onödigt. Jag vet alltså int eom det är hönor eller tuppar. Tänkte ta det försiktigt när jag sätter enr de till de gamla vaktlarna.
Det borde väl visa sig ganska omgående om de slåss eller måste jag sitta och vänta i timmar?
har lite djur... mest fjäderfän. ;)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

546 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser