Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  På TV down under  (läst 1468 gånger)

Vilse

  • Gäst
På TV down under
« skrivet: 04 aug-10 kl 10:23 »
SPCA TV program om djur som behandlas illa.
SPCA har åkt hem till en man som har kaniner, massor av kaniner. SPCA har varit där tidigare och tagit bort kaniner för at han inte sköter dom enligt SPCA och har för många.
Dom sitter i vanliga kaninburar så jag vet inte vad det är som är missskött. SPCA säjer att dom är magra.
 Ägaren kommer hem och berättar att han,,,,,,trum solo,,han äter dom,,,trumsolo,,att han slaktar själv hemma,,,,.
Talande tystnad och alla ser chockade ut,,jaha det är inte ok att äta kaniner här nere,,antar jag,,

ägaren blev tillsagd att köpa sitt kött hos slaktaren   :)

(ok,,ägaren såg lite miffad ut och han sa at han brukade sitta o gulla med kaninerna på nätterna)

Vilse

  • Gäst
SV: På TV down under
« Svar #1 skrivet: 04 aug-10 kl 10:34 »
sammanfattning i slutet av programmet,,burarna för små och öroninfektioner men många av dom yngre kaninerna kunde bli pets och fick komma til nya hem,,men äta,,oj oj oj  >:D

grimbart

  • Inlägg: 4821
  • fångstman/jägare söker uppdrag!!!
    • Västergötland
SV: På TV down under
« Svar #2 skrivet: 04 aug-10 kl 10:44 »
inget fel att äta kaniner.. att folk är så knäppa alltså... det är väl bara bra att djuren är omtyckta och man klappar dem och att man sen slaktar dem rätt av... det måste väl vara värre att äta kött från djur som levt i industri och körts i timmar till slakteriet eller?? ska man äta kött ska man göra det ordentligt tycker jag :D
Fjäderfän och kaniner

Vilse

  • Gäst
SV: På TV down under
« Svar #3 skrivet: 04 aug-10 kl 10:55 »
Jag föredrar at äta kött som inte transporterats,,men "kul" att se at det var såååå hemskt at äta kanin! :)
ungefär som när jag säjer här nere at jag ätit häst, älg o rådjur,,äta tomtens renar? :)

grimbart

  • Inlägg: 4821
  • fångstman/jägare söker uppdrag!!!
    • Västergötland
SV: På TV down under
« Svar #4 skrivet: 04 aug-10 kl 11:08 »
häst är gott... lek inte med maten brukar jag säja till hästfolk...inte särskilt uppskattat ;D
Fjäderfän och kaniner

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
SV: På TV down under
« Svar #5 skrivet: 04 aug-10 kl 23:30 »
Jag föredrar at äta kött som inte transporterats,,men "kul" att se at det var såååå hemskt at äta kanin! :)
ungefär som när jag säjer här nere at jag ätit häst, älg o rådjur,,äta tomtens renar? :)

HAHAHAHA äta tomtens renar mouhahaha det var det roligaste jag läst på länge!!  ;D ;D ;D
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

Attes matte

  • Inlägg: 4331
    • Jämtland
SV: På TV down under
« Svar #6 skrivet: 04 aug-10 kl 23:50 »
Hi hi... Näe, man ska inte leka med maten, men man kan ju alltid klappa och gosa lite med den innan man äter...  ;D
Men allvarligt... Det är ju bara löjligt när man får höra "Men åh, hur kan du slakta kaniner, dom som är sååååå sööööööta!!!"   Jaaa, vaddå... Är lamm fula, eller? Det går väl inte att avgöra om man ska äta ett djur eller inte på hur jävla SÖTT det är?!  ::)

/Sara
Renoverings-bloggen: www.flatcoated.se/racksjon
Atte-bloggen: www.flatcoated.se/blog

Valkyria

  • Inlägg: 208
  • Utsikt!
    • -
SV: På TV down under
« Svar #7 skrivet: 05 aug-10 kl 08:06 »
häst är gott... lek inte med maten brukar jag säja till hästfolk...inte särskilt uppskattat ;D

Hmm, jag orkar inte heller vara road av den kommentaren längre, det beror på att man hört det lite för många gånger. Den tappar charmen efter de första hundra tillfällena eller så  ;)

Däremot kan jag med glädje meddela att på kurserna i "mitt" stall så brukar det serveras häst på smörgåsarna i fikapausen. För det är som kursledaren sa: Här gillar vi hästar i ALLA former! Inte helt vanligt kanske? Men okej tycker jag, fint att de kommer till användning även efter döden.
MVH/S
Jag saknar en "Gillaknapp" på min vedspis

Neinor

  • Inlägg: 745
  • Since I am dead I can take of my head
    • Västmanland
    • Dissolve
SV: På TV down under
« Svar #8 skrivet: 05 aug-10 kl 08:39 »
Här gillar vi hästar i ALLA former!

klockrent 8)
Does this hairspray make me look fat?
www.dissolve.blogg.se

 

Smic

  • Inlägg: 202
  • Sara. Men ibland är det Johan som skriver :)
    • Västergötland
    • Västergården
SV: På TV down under
« Svar #9 skrivet: 11 aug-10 kl 21:56 »
Hmm, jag orkar inte heller vara road av den kommentaren längre, det beror på att man hört det lite för många gånger. Den tappar charmen efter de första hundra tillfällena eller så  ;)

M-hm!  ::) Den och "sitta på maten"..... och "visste du att de gör lim av hästhjärna"..... "bits i fram och sparkas där bak"..... Och slutligen min pappas favorit: ett gnägg åtföljt av en prutt

man är rätt utsatt när man gillar häst *suck*
« Senast ändrad: 11 aug-10 kl 21:58 av Smic »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

570 gäster, 1 användare
nordictinkerer

* Forum

* Om tidningen Åter



- Längtar alltid till nästa nummer. De kommer aldrig tillräckligt ofta!
/Annelie R

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser