Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Varför krånglar dom till vanlig service?  (läst 2991 gånger)

Nina W

  • Inlägg: 4106
    • Värmland
Varför krånglar dom till vanlig service?
« skrivet: 08 maj-11 kl 21:02 »
Jag äger en vanlig gräsklippare, en Stiga -03. Den läckte visst bensin efter vintervilan. Jag ryckte loss den gamla bensinslangen och åkte och köpte en ny + slangklämmor. Sedan började jag skruva. En skruv hade jag inte behövt lossna, men bra att jag gjorde det för den gick till luftfiltret och det visade sig att det också måste bytas. Efter en stund var det bara en enda kvar, och den sitter så dumt att man måste ha ett litet spärrskaft, det har jag inte. Nu överlåter jag till hyresvärden att byta slang för han har verktyg. Men det tänker är att vore det inte fin reklam att att annonsera ut en ny gräsklippare och skriva "all service kan utföras med de enklaste verktyg"? Helst skulle man inte behöva ta lös motorn för att byta den där slangskrutten! Blir så frustrerad över sådanthär, jag vill gärna kunna sköta mina grejor själv! Utan att köpa dyra verktyg som jag bara behöver någon enstaka gång.

Huggorm

  • Gäst
SV: Varför krånglar dom till vanlig service?
« Svar #1 skrivet: 08 maj-11 kl 21:05 »
Men litet spärrskaft har de flesta hemmafixare ju, det är ett enkelt verktyg. Hur som helst är det viktigaste att grejerna går snabbt att skruva ihop på fabriken, med deras motordrivna specialverktyg, kanske robotar

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14067
    • Medelpad
SV: Varför krånglar dom till vanlig service?
« Svar #2 skrivet: 08 maj-11 kl 21:47 »
Åtminstone gräsklipparmotorer från stora välkända tillverkare (Briggs & Stratton, Tecumseh etc) kan man nog anta är hopmonterade i helautomatiska linor, och varje fabrik tillverkar ju miljontals motorer per år. I kinesiska fabriker kan det däremot fortfarande förekomma handmontage.

Som hemmamekare får man vackert lov att räkna med att modernisera verktygslådan allteftersom prylarna man mekar med moderniseras. Man klarar ju sig knappast utan t ex torxnycklar idag.

Huggorm

  • Gäst
SV: Varför krånglar dom till vanlig service?
« Svar #3 skrivet: 08 maj-11 kl 21:53 »
Man klarar ju sig knappast utan t ex torxnycklar idag.
Man träffar fortfarande på gammelgubbar som förbannar detta hypermoderna påhitt som de inte kan förstå vitsen med  ;D

Nina W

  • Inlägg: 4106
    • Värmland
SV: Varför krånglar dom till vanlig service?
« Svar #4 skrivet: 08 maj-11 kl 22:14 »
Svar till ett svart får: Men litet spärrskaft har de flesta hemmafixare ju, det är ett enkelt verktyg. Hur som helst är det viktigaste att grejerna går snabbt att skruva ihop på fabriken, med deras motordrivna specialverktyg, kanske robotar.

Jag försökte med hylsa nr 8 på ett vanligt spärrskaft, men det var för klumpigt! Men det finns i och för sig billiga verktygssatser på till ex biltema som är bra nog för mig som bara mekar då det verkligen behövs och inte för nöjes skull.

Huggorm

  • Gäst
SV: Varför krånglar dom till vanlig service?
« Svar #5 skrivet: 08 maj-11 kl 22:20 »
Det kanske går med en ringnyckel, i såna fall klarar man sig på 19.90kr på biltema

http://www.biltema.se/sv/Verktyg/Handverktyg/Blocknycklar-och-Hylsor/Blocknycklar1/

 

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14067
    • Medelpad
SV: Varför krånglar dom till vanlig service?
« Svar #6 skrivet: 08 maj-11 kl 23:00 »
Man träffar fortfarande på gammelgubbar som förbannar detta hypermoderna påhitt som de inte kan förstå vitsen med  ;D

Enligt dem borde ju allt utom 1/2" Whitworth med fyrkantskalle förbjudas :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

624 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som alltid mycket nöjd. Stycket med "Att ta vara på en gris" var kanon på alla sätt! Gillar nybörjarbreven mycket.
/Marie Mårtensson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser