rationell ogräsrensing?

Startat av louise, 20 Mar-10 kl 16:38

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

louise

"rakt överallt"? - Du menar nog inte rakt, utan kors å tvärs, om jag fattar rätt. Men funkar det även med både säd å vallfrö?

esten

Normalt gör man det bara i stråsäd rent .

Eftersom gräs och säd har olika groningstid är risken stor att tillväxten skadas om den sker vid "fel tidpunkt" .

Står en hel del om detta i kursliteraturen för  alternativ odling och omläggning till alternativ odling utg. av länstyrelsen .
Även alternativodlingsboken och resurshushållande lantbruk av Arthur Granstedt tar upp det

Existens?

Långfingerharv ,   http://chaos.bibul.slu.se/sll/slu/rapport_vaxtodling/RVO154/RO85EX03.GIF

kör man mest i spannmål, den kräver ganska hög fart för att fungera bra, och då blir det hopplöst att köra i ett grönsaksland.  Det är väldigt petigt att köra precis i rätt tid för att få en bra ogräseffekt, det ska göras när ogräset precis har börjat komma upp, och det ska helst vara rätt torrt.  Rätt utförd är den dock hyfsat effektiv, det var ju det som gällde innan sprutmedlen kom.  Ett gammal talesätt var att man aldrig fick titta bakåt när man körde med dom, för då skulle man avbryta, så jäkligt såg det ut. Men säden klarar sig förvånansvärt bra.  Jag skulle dock tro att dom sådde in vallfrö efter ogräsharvningen, alltså gick och sprätte ut förhand.

I ett grönsaksland funkar den dåligt, att köra en långfingerharv i 2 km/tim blir som att dra ett finger i jorden, inte särskilt effektivt.
utan här behöver man ha roternade redskap, alltså nån form av fräs. Eller gammaldags hästhackor, men dom är mest effektiva på ogräs med pålrötter, alltså tistel och maskros t.ex.
Flamning är ett modernt och effektivt sätt att få bort fröogräs, även roterande borstar finns.
Att bekämpa ogräs mekaniskt i grönsaker ÄR ett precisionsarbete, det handlar om att tuffa fram i 1-2 km/tim.  Spikraka rader med exakta avstånd mellan underlättar. Och har man en kulle, så måste raderna gå upp-ner, aldrig på tvären.

Täckodling på svart plastlist är klart att rekommendera, men då måste man också lösa bevattningen, en droppslang under plasten är ju det bästa då.

Vurre

Citat från: Stabon skrivet 23 Mar-10 kl 20:31
"rakt överallt"? - Du menar nog inte rakt, utan kors å tvärs, om jag fattar rätt. Men funkar det även med både säd å vallfrö?

Var inte frågan hur man håller efter ogräset i grönsaksodling?

snus? vad är priset på en pris?

Dräng

Om inte vall så bör ju åtminstone gröngödsling ingå i växtföljden i en grönsaksodling.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 775 Gäster, 3 användare (1 Dolda)
Hannahyesman, alternaiv