För att gå tillbaka till händelseförloppet tycker jag det verkar ganska typiskt: djuren protesterar och gör motstånd ett tag. Sen ger de liksom plötsligt upp och finner sig i det man skall göra. Jag känner igen det från både får och framförallt nöt. Isåfall handlar det "bara" om att orka bråka ett tag och ha tålamod. Fler som känner igen detta beteende vid hantering?
Ja. även om just grisar kan vara otroligt envetna. Men man kan står och brottas med dom i en kvart för att få på dom på en transport..sen helt plötsligt så går dom bara på.. Och i synnerhet gäller det ju att få en att ta steget..då följer ofta dom andra med.
( sen kan det iofs även gå åt andra hållet..total blackout och bara vräka sig över folk och lämmar. Vi var 2 man som skulle försöka få på 2 gammelsuggor på slaktbilen..helt omöjligt, vi fick ge upp, och då var han ju ändå erfaren chaufför.)