Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Stängsel till grisar  (läst 10256 gånger)

wuenschines

  • Inlägg: 3
Stängsel till grisar
« skrivet: 24 jun-08 kl 19:03 »
Funderar på stängsel till grishagen för Linderödsvin:

-vilken Volt och Joule har ni?
-hur många trådar (vilken typ) i vilken höjd?
-ska stolpar står i vinkel så de inte bökar upp stolparna?
-behövs det stängsel även mot utsidan mot vildsvin (i Uppland)?

Hur tama blir grisarna?

Fridolf2

  • Gäst
SV: Stängsel till grisar
« Svar #1 skrivet: 24 jun-08 kl 20:04 »
Hej hopp! jag brukar ha två trådar, en som sitter ca 15 cm över marken och sen en ca 20 cm ovanför den.Minst en av dom helst en ren järntråd, eftersom den ger en säker kontakt, den andra kan vara ett vitt band som syns bra... Har aldrig haft problem med att dom bökar upp stolparna, däremot brukar dom ösa på jord på nedertråden, så att man får gå och rycka loss den med jämna mellanrum, dom bökar ju hela tiden framåt, och sen slutar dom strax innan tråden och då kommer automatiskt jorden där.. ::)

Tama och tama..dom blir rätt vana vid den som ger dom mat, så då kommer dom ju rusande, men att ta upp dom i knät är ju inte alltid så lätt ;)

Sen frågan om aggregat sparade jag till sist, för det spelar ingen roll hur starkt du har om inte grisarna lär sig tråden först, och det gör dom i en mindre hage där du kompletterar trådarna med brädor, så dom blir tvugna att stanna upp och nosa lite och på det sättet kommer åt trådarna.. Ett par tre dagar i en sån hage brukar räcka och efter det går dom sällan emot tråden. Har dom inte fått lära sig så kan dom precis lika gärna fortsätta rakt fram när dom får första stöten, om inget mer än trådarna hindrar dom....

Så egentligen räcker ett mindre aggregat, men sen är det ju det där med jord på tråden, så jag brukar ta ett så kraftigt som jag tycker mig ha råd med, det beror ju på hur stor hage du ska ha, men de allra minsta aggregatena ska du kanske hoppa över, och gå på ett i mellanklass.

Vildsvin har vi inga här så jag vet inte hur dom reagerar på tråd, misstänker att dom struntar i den på samma vis som tamgrisar som inte lärt sig... :)
« Senast ändrad: 24 jun-08 kl 20:05 av Fridolf2 »

teufel

  • Inlägg: 406
SV: Stängsel till grisar
« Svar #2 skrivet: 24 jun-08 kl 23:56 »
Minst 3000 Volt och 1.5 Joule ut från aggregatet. Men ju längre tråd man använder (räkna alla trådars längd om de är förbundna med varandra!), desto fler Joule krävs. Likaså beror det på markens konduktivitet, dvs. elektriska ledningsförmåga. (Sommartorka och vintertjäle ger lägre konduktivitet, höst och vår högre).
Egentligen spelar det inte så stor roll om man drar på med ordentligt många Joule, eftersom dagens elaggregat ger så korta strömimpulser, och grisar är så intelligenta att de snabbt lär sig att det gör ont att nudda stängslet.

Ang. vildsvin, så har jag läst nånstans att Jordbruksverket rekommenderar minst 5 Joule längs med HELA stängslet om man vill hålla vilda djur (oavsett sort) utanför ett stängsel.


Mvh Patrick

TurbogrisarnaVG

  • Inlägg: 233
    • Västergötland
SV: Stängsel till grisar
« Svar #3 skrivet: 20 dec-09 kl 18:36 »
Vi behöver anpassa trådarna till våra linderödare.
En som sitter så att de har den i ögonhöjd när de bökar och en i ögonhöjd när de tittar rakt fram.
Våra är knätama dvs. de kan sova i vårat knä.
Det tog en timme om dagen i tre dagar att få de tama.
Hej alla Alternativa!!
Vi är ett ungt par på 35 o 30 som bor  på gård i VG.
På väg mot äventyret och självförsörjandet!!

Qiz

  • Inlägg: 295
    • Västergötland
SV: Stängsel till grisar
« Svar #4 skrivet: 22 dec-09 kl 16:55 »
Det är bra att sätta stolparna aningens lutande inåt i hagen för då minskar man problemet med uppbökad jord på undertråden.

Zandra

 

Rödjan

  • Inlägg: 193
SV: Stängsel till grisar
« Svar #5 skrivet: 27 dec-09 kl 05:57 »
Men vissa svin sticker om man inte har ett stängsel bakom eltrådarna. Vi har begagnat gunnebostängsel, fårnät kan också gå bra. En stor uppfödare har en slags 50 cm hög plastmatta bakom elen.
Har en liten gård. Odlar grönsaker. Har grisar, getter och höns.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

441 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Otroligt mycket läsvärda artiklar. Jag väntar alltid med spänning på nästa nummer, en otroligt bra tidning!
/ Pia Elldalen

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser