Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hjälp! Vill ha svar om minigris..  (läst 1734 gånger)

Hjälp! Vill ha svar om minigris..
« skrivet: 17 okt-09 kl 17:07 »

Hej!  :)

Såhär ligger det till, jag har alltid velat ha en minigris - ända sen jag var liten.
Men det har aldrig passat sig, jag har jobbat mycket, bott i lägenhet, haft massor med andra djur och mannen har inte vart så jätte förtjust i tanken...  :P

Men nu senaste tiden har jag läst och läst och läst om minigris och berättat och visat bilder för min man, som liksom jag bara blivit mer och mer kär i den underbara minigrisen.
Och eftersom jag nu är förtidspensionär så tyckte vi att det passade.  ;D :D :-*

MEN nu till min fråga, jag läser alltid om djuret jag ska skaffa för att veta allt om det, mat, skötsel, vanor, "språk" allt jag kommer över.
Men om minigrisen hittar jag inte allt!  >:( :-\

Som en fråga jag har, vi åkte 70 mil igår (tur o retur) och hämtade vår lilla gumma, "Bejkon" och hon var tydligen inte vaccinerad, vilket jag trodde hon skulle vara, jaja, iaf så vill jag veta NÄR man ska vaccinera dem första gången?
Jag vill vaccinera med Parvoruvax och jag vet att man måste vaccinera med två sprutor med tre veckors mellanrum men vid vilken ålder??  ???

Jag tror annars att allt går rätt bra, jag byggde en säng till Bejkon som hon gillar att ligga och gosa i med sina täcken, hon kom igår och redan i morse så kom hon ut ur sängen och gick runt på golvet med lite päron som muta, nu har hon kommit ut flera gånger utan muta oxå. Hon ska sen få vara ute på dagarna på vår tomt (har stor skogstomt) i hagar med bäck i oxå så hon kan "grisa"...  :D Men hon ska vara "innegris"..
Hon tar godis ur handen men är lite skygg fortfarande, hon bodde ute med sina släktingar så hon behöver bli van med oss.

En sak till  :-[ Det här med sele, när ska man börja vänja dem vi det?

Hoppas ni orkade läsa det här lååånga inlägget...  :-[ :-\

Tacksam för svar!

Kram från Jessica och flocken
Är 28 år o bor i hus på landet med min man, mina två barn -04 & -02, våra djur vilka består (för närvarande ;)) av 1 minigris, 2 papillon, 1 schäfer, 3 bondkatter, 2 amazonpapegojor, 2 rexkaniner, 1 dvärgvädurskanin, 2 råttor och fiskar.

Har alltid och kommer alltid älska djur <3

SV: Hjälp! Vill ha svar om minigris..
« Svar #1 skrivet: 17 okt-09 kl 17:12 »

Hon kröp upp i mitt knä nyss med frambenen!  :-*
Då måste hon ju lita lite på en? Eller?
Är 28 år o bor i hus på landet med min man, mina två barn -04 & -02, våra djur vilka består (för närvarande ;)) av 1 minigris, 2 papillon, 1 schäfer, 3 bondkatter, 2 amazonpapegojor, 2 rexkaniner, 1 dvärgvädurskanin, 2 råttor och fiskar.

Har alltid och kommer alltid älska djur <3

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Hjälp! Vill ha svar om minigris..
« Svar #2 skrivet: 17 okt-09 kl 18:37 »
Nu kan jag inte läkemedel, men gissar att det preparatet du syftar på är mot parvo och rödsjuka eller...?
Om det är så, så är det vanligt att om suggan hade ett skydd, så har även kultingarna det i ett halvår, men det är olika för olika prep. så läs lite på Fass och prata med din uppfödare.

Sele tycker jag du ska börja med så fort hon har fullt förtroende för er. Så du inte behöver börja om med även den biten när hon i början kanske blir lite rädd för selen. Om hon har fullt förtroende så litar hon på att selen inte är farlig, eftersom du inte skulle utsätta henne för något farligt.

Lycka till med lilla Bejkon!

 

SV: Hjälp! Vill ha svar om minigris..
« Svar #3 skrivet: 19 okt-09 kl 08:08 »

Tack för ditt svar!  :)
ja, det är mot parvo och rödsjuka. Jag får läsa om det....

Jag provade med selen lite igår, och först tyckte hon det var jätteläskigt, men sen efter en stund så lugnade hon sig och gick med mig...
Hoppas det funkar bra så småningom..


En sak, hur har ni fått dem rumsrena?
Bejkon kissar i sin säng, eller på golvet.
Hon kissar i lådan om jag lyckas pricka in och lyfta henne till lådan när hon ska kissa.
Annars kissar hon hellre i sängen(?) och kissar och bajsar på golvet..

Hur ska jag göra??

Tack...


Är 28 år o bor i hus på landet med min man, mina två barn -04 & -02, våra djur vilka består (för närvarande ;)) av 1 minigris, 2 papillon, 1 schäfer, 3 bondkatter, 2 amazonpapegojor, 2 rexkaniner, 1 dvärgvädurskanin, 2 råttor och fiskar.

Har alltid och kommer alltid älska djur <3


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

503 gäster, 2 användare (1 dolda)
von tratt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser