Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Behandling av fönsterträ  (läst 1720 gånger)

xal

  • Inlägg: 1328
    • -
Behandling av fönsterträ
« skrivet: 22 apr-09 kl 22:07 »
Det ska bli ordning på torpet i sommar och jag hoppas hinna byta ut några av de gamla fönstren. Är dock inte särskilt förtjust i att pilla med dem och vill gärna slippa det urtråkiga skrap-och-målandet så långt det bara är möjligt.

Undrar således om någon har erfarenhet av eller kunskap om vad som händer med träet i båge och spröjs om det exempelvis stryks med järnsulfat eller tjära? Tror jag har förstått att järnsulfat inte är lika motståndskraftig som exempelvis linoljefärg, men spelar klimatzon och husets närmiljö någon roll i den frågan?

Estetiken är av ringa betydelse, jag ser hellre att det är karaktäristiskt och praktiskt.
One cannot silly walk into Mordor!

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #1 skrivet: 23 apr-09 kl 06:29 »
Jag minns fönster där både bågar och karmar var strukna med tunn tjära. Det blev en rätt schysst brun kulör som stod sig snyggt mot såväl vit som röd fasad. Invändigt i boningshuset var fönsterna vitmålade, i uthuset var det tjära för hela slanten.

Byggnaderna var i gott skick, vatten leddes undan på föredömligt vis och samtliga fönsterglas var hela. Tror att det är viktigare än vilken ytbehandling du väljer till fönsterna.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

xal

  • Inlägg: 1328
    • -
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #2 skrivet: 24 apr-09 kl 08:07 »
Själva tanken med renoveringen är bland annat att allt sådant som skador och vattenavledning ska åtgärdas, så just det kan jag inte se som ett problem.

Tack för din synpunkt, fler emottages gärna.
One cannot silly walk into Mordor!

jenses

  • Gäst
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #3 skrivet: 24 apr-09 kl 12:59 »
Om fönstren blivit målad med linoljefärg förr skulle det egentligen inte vara något större jobb med skrapandet,
gammal linoljefärg blir ju som kritpulver och går ganska lätt att ta bort med en hård borste.
Om det inte går lätt har fönstren alltså någon gång blivit förbättrad med den äkta goda plastfärgen  :-\

Det jag är skeptiskt emot vid tanken om tjära är att: hur tät blir övergången mellan glas och kitt / kitt och trä?
Med linoljefärg brukar man ju måla en bit in på rutan för att få den tät.
Stället är ju någon slags akilleshäl för fönsterbågen...

Tapio

  • Inlägg: 1314
    • Västergötland
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #4 skrivet: 24 apr-09 kl 17:57 »
Halaj!

Ytterligare en aspekt att beakta är kompatibiliteten.
Slam –linolje och oljealkydfärger är kompatibla med varandra. Man kan byta fram och tillbaka.
Men frågan är: om du tjärar in bågarna och sedan ångrar dig, vad gör du då?
Jag misstänker att det inte går såvida du inte slipar bågarna trärena.

Ett bra alternativ till skrapa är värmepistol.
Påstrykningen slipper du ju ändå inte.

//T

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #5 skrivet: 26 apr-09 kl 14:37 »
Ta inte tjära för då är du fast i det. Vill du ha den kulören så kan du alltid pigmentera linoljan.

Är man lat så kan man skjuta på allt underhåll bra många år genom att pilla/skrapa bort lös färg och blaska på med linolja - framförallt nederdelen av fönsterbågen och ovankant på spröjsar om de finns. Häll i lite linoljefärg av lämplig kulör i oljan så får du lite färg på det också. Går du över och oljar alla fönster ett eller två år på rad så har du skjutit på underhållet 10 år med minimal arbetsinsats.

OBS! Lämna ovansidan på fönsterbågen obehandlad så fukten kan vandra ut.

TW

  • Inlägg: 2694
    • Finland
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #6 skrivet: 01 maj-09 kl 18:43 »
Järnsulfat är väl det nya namnet på vitriol eller....?

Vitriol ger endast en rötsvampsdödande effekt men inget skydd mot solstrålning och vatten. Fönsterbågar är så klena att de behöver skydd mot solstrålningen för att inte frätas sönder med tiden.
Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.

Lycka

  • Inlägg: 4229
    • Ångermanland
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #7 skrivet: 24 maj-09 kl 15:57 »
Järnsulfat blir  så fiiin färg.
Skulle vilja hadet.
Hedemorahöns

 

Pjöllerberg

  • Inlägg: 2561
    • Blekinge
SV: Behandling av fönsterträ
« Svar #8 skrivet: 24 maj-09 kl 16:22 »
Håller med TW, UV-ljus sliter hårt på fönstervirke, och linoljekitt håller också sämre utan skyddande färg.
LIkaså sugs vatten mycket lättare upp i fönsterbågar med otäta ytlager, ständigt svällande och uttorkande påskyndar åldrandet.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

810 gäster, 1 användare
Numera

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser