Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Blod i bajset  (läst 1751 gånger)

Imina

  • Inlägg: 288
    • Skåne
Blod i bajset
« skrivet: 01 aug-09 kl 20:45 »

Någon av mina sjuveckors kalkonkycklingar har blodblandat bajs. Vad kan detta bero på?
Ingen av dem ser sjuk eller hängig ut.
Mamma, myskankskötare och svinaherde.

hagbacken

  • Inlägg: 38
SV: Blod i bajset
« Svar #1 skrivet: 03 aug-09 kl 22:06 »
Det verkar lite läskigt. Om möjligt skilj ifrån de som är drabbade - det kan vara smittsamt. Eller annars är det inget farligt alls. Lycka till!

 

gernsö

  • Inlägg: 2034
    • Skåne
SV: Blod i bajset
« Svar #2 skrivet: 04 aug-09 kl 06:33 »
Samma som gäller med höns, de har ätit avföring. de behöver medicineras med Esbetre eller likvärdigt.
Kör hårt, livet är så jävla kort.
Här finns många djur men avel på sussex stor vit col, dv cochin,  korsningsgäss, myskankor i udda färger och sumatra.
Har ko, häst, hund,får, katt och sambo...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

486 gäster, 2 användare
gorlan, Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser