Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Problem med avföring...  (läst 1001 gånger)

LEK

  • Inlägg: 187
Problem med avföring...
« skrivet: 13 jan-09 kl 12:38 »
Hej!
Min ena tamkaninhona har fått problem med bajseriet. Bajspluttarna ser mer ut som musbajs. (todde först en mus flyttat in i buren) När jag tittade i hennes rumpa såg jag någon liten plutt som satt där... hon såg också ganska torr ut i skinnet runt analen...
Kan ni hjälpa mig med vad jag kan göra för att hjälpa henne. Har redna konstaterat genom att kika runt på tidigare inlägg att hon nog får lite väl mycket pellets vilket jag ska dra ner på men vad kan jag göra mer akut för henne?
Tacksam för tips!
Linda

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
SV: Problem med avföring...
« Svar #1 skrivet: 13 jan-09 kl 12:58 »
Ta bort pelletsen helt och ge henne enbart hö. En tamkanin som bara fungerar som sällskap och aldrig får ungar och bor inomhus behöver ingen pellets alls. Det räcker med bra hö och lite grönsaker då och då.
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

LEK

  • Inlägg: 187
SV: Problem med avföring...
« Svar #2 skrivet: 13 jan-09 kl 13:25 »
Tack för svaret!
Hon är en utekanin och har väl iof sig fått lite mer pellets nu när det varit kallt så det kanske är förklaringen...
Hon får också hö och morot eller äpple varje dag... Kan det vara annat hon saknar? Hur viktigt är det med extra vitaminer, saltsten och sådant?
/Linda

 

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
SV: Problem med avföring...
« Svar #3 skrivet: 13 jan-09 kl 13:58 »
Hon klarar sig utmärkt på hö, morot och äpple om hon får det varje dag vilket jag tycker låter lite för ofta. Tänk på att morot kan ge diarré om de får för ofta eller för mycket. Skippa pelletsen helt och variera frukten och grönsakerna med lite kvistar istället.
« Senast ändrad: 13 jan-09 kl 14:02 av Kimma »
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

717 gäster, 1 användare
Renevatio1

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser