Hej sågaren75!
Vilken diskussion du drog igång! Jag är ny här, men vill gärna tipsa dig om nåt: De "klassiska" vetandet säger att anaerob (utan syre) luktar illa och tvärtom, du fick en del svar åt det hållet. Men det stämmer enligt nytt forskning bara delvis. Det som luktar illa är förruttnelse. Jag antar att vi tycker inte om det därför att våra kroppar vet, att det kan vara farligt för oss.
Naturen själv gör så gått som ingen förruttnelse, därför att den lägger inget på hög (utom när ett stort djur dör), den sprider ut. Då kan våra vänner jästsvampar och mjölksyre bakterier etc. tar hand om det och det luktar gott !! ("Skogslukten" åstakomms av aktinomyceter som smälter organiskt material)... Sen 30 år tillbaka finns i Japan EM Teknologien (EM står för Effektiva Mikroorganismer ). Den bygger på forskning av Prof. Teruo Higa på landbruksuniversitete i Okinawa. Svaret på många miljöproblem vi har (inklusive lukten!!! men framförallt minskande biomassa!!!) är att börja jobba ihop med mikroorganismerna: de som gynnar livet!
Rent praktiskt kan du t.ex. vattna komposten med aktiverat EM lösning (1:100 utspäd med vatten - det är superdrygt) - då hjälper du till de gynsamma mikorooranismerna att ta vara på alla ämnen i komposten (istället för att förbränna de - som det händer i en varmkompost) och omvandla de till superjord - och det luktar gott!!!! Det finns även andra sätt, men det blir för långt nu. En del informationer finns på
www.bokashi.se och
www.greenfoot.se och sen massvis på engelska (och japanska, och tyska... detta är stort i världen, vi hänger efter!)
Hälsningar
