Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  shunt och gammalt "tvåvägssystem"  (läst 1293 gånger)

louise

  • Gäst
shunt och gammalt "tvåvägssystem"
« skrivet: 12 okt-08 kl 19:00 »
Kämpar på med att få tag på rörmokare som kan sätta in en shunt så att ack.tankarna inte sprutar ut 80-gradigt vatten i elementen.

En del säger att det inte är säkert att et går att sätta på en för att mistt system inte är byggt för det. Från början har det bara varit kökspanna och det är nåt sorts "tvåvägssystem" förståsigpåarna säger att jag har.

Själv förstår jag inte varför det inte bara är att sätta en termostat/shunt på det rör som skickar tillbaka det varma vattnet upp i huset.

Nån som kan förklara?

eka

  • Inlägg: 1616
    • Värmland
SV: shunt och gammalt "tvåvägssystem"
« Svar #1 skrivet: 12 okt-08 kl 22:03 »
Har svårt att tänka mig att det inte skulle gå att shunta. Möjligtvis att rören är dragna så att det krävs mer cirukaltionspumpar och fler shuntar.
Du kommer i vilket fal som helst att sänka kostnaderna genom shuntning. 80 gradigt vatten till elementen är inte bara onödigt. det är farligt, risk för bränsakdor kommer vid 55 -60 grader.
Alla söker Nyckeln till lycka, men det kanske inte är låst!

 

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14070
    • Medelpad
SV: shunt och gammalt "tvåvägssystem"
« Svar #2 skrivet: 12 okt-08 kl 22:14 »
Den enda gång det inte är lyckat att ha en shunt i systemet är om det arbetar helt och hållet med självcirkulation och det inte finns någon cirkulationspump alls. Då finns det risk att cirkulationen stannar av och pannan kokar om man drar igen shunten för mycket.

Men har systemet cirkulationspump så ska det nog gå att få dit en shunt, även om det kanske kan vara besvärligt om det är grova gamla rör som är dimensionerade för självcirkulation och trångt runt omkring.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

557 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser