Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  slipa kniv med böjt blad  (läst 2117 gånger)

aston_sol

  • Inlägg: 237
    • Småland
slipa kniv med böjt blad
« skrivet: 19 apr-13 kl 21:19 »
Hur ska jag slipa en ympkniv? Den har ett kraftigt böjt blad som gör att jag inte kan göra det med slipstenen.

Har testat att sätta metallslip-papper på en mellangrov rundstav och köra med den. Har fungerat ok men kanske är det någon som har bättre idé?

Broberg

  • Gäst
SV: slipa kniv med böjt blad
« Svar #1 skrivet: 19 apr-13 kl 21:48 »
Har du roterande slipsten, så går det att svänga runt, annars är nog det enklaste att skaffa ett runt diamantbryne. Gärna ett "lagom fint" och ett riktigt, riktigt fint.

jay

  • Inlägg: 18
    • Gotland
SV: slipa kniv med böjt blad
« Svar #2 skrivet: 07 jun-13 kl 14:52 »
Hur ska jag slipa en ympkniv? Den har ett kraftigt böjt blad som gör att jag inte kan göra det med slipstenen.

Har testat att sätta metallslip-papper på en mellangrov rundstav och köra med den. Har fungerat ok men kanske är det någon som har bättre idé?


Kolla efter ett halvrunt eller runt skärpstål. Keramiska är enligt mig bra för den allra finaste eggen och ett vanligt grövre stål för den grövre. Mamma har en knivslip från Gerber som fungerar bra för henne då man slipper tänka på eggens vinkel. Precis ett sådant här faktiskt: http://cabom.se/produkter/knivar-utrustning/redskap/gerber-sharpener-ceramic,10926805
Som hon har till allt möjligt. Har en grov och en fin sida.

 

lichiplommon

  • Inlägg: 547
    • Hälsingland
SV: slipa kniv med böjt blad
« Svar #3 skrivet: 07 jun-13 kl 16:04 »
Precis som Lopt säger finns det runda eller koniska slipstenar som man skulle kunna slipa din kniv med.
Diamantbryne går ju snabbt:
http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/705393/DMT-Diamond-Cone-Fine-Length-152-mm.htm
eller som sten
http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/711401/King-Conical-Slipstone-Grit-180.htm
samma företag säljer alla möjliga finurliga verktyg (främst manuella 'traditionella')



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

585 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tidigare prenumererat. Var så nöjd att jag gav bort en prenumeration. Nu gör jag det igen. En jättebra present tycker jag!
/Margareta Mattsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser