Gödselvatten

Startat av Soshila, 02 Jun-08 kl 16:46

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Soshila

Kan man göra det av färsk hönsskit? Hästskit?
Hur mycket ska man ta?
Hur länge måste det stå?

Vitis

Hönsskit är bara att lösa upp, kanske 1-2 dl i en vattenkanna. Behöver inte stå och dra mer än tills det är upplöst men det kanske är en fördel ? Torkad hönsskit måste dra några timmar för att lösa upp sig. Om det får stå länge är risken att doften blir ganska "pikant".  :)

Hästskit vet jag inte men större dos antagligen eftersom den inte är lika stark som hönornas och löser sig inte heller lika lätt.

Man kan göra likadant som nässelvatten med vilka gröna växter som helst förresten, fast nässlor anses ju extra nyttiga såklart. Gräs och ogräs i en hink vatten, låt stå nån vecka ... späd och använd. Stinker apa men är tydligen bra till det mesta.

Soshila

Superbra!  :D Jag är så dålig på att planera och förbereda saker. Blanda och vattna passar perfekt. Hur ofta är lämpligt att vattna t.ex. squash? Mår alla grönsaker bra av gödselvatten?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

765 Gäster, 0 användare