Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vilken märkningsutrustning är bäst till grisar?  (läst 1128 gånger)

Katta i Tronnum

  • Inlägg: 5
  • Bor med min man på en liten gård utanför Kungälv
    • Bohuslän
Vilken märkningsutrustning är bäst till grisar?
« skrivet: 03 jul-11 kl 10:46 »
Jag har just fått mina två första kullar med Linderödssvin, otroligt söta och redan efter en vecka i full gång med att busa runt i hagen. Nu undrar jag vilken märkningsutrustning som är bäst till grisar, på jordbruksverkets sida finns ju flera varianter. Vid vilken ålder brukar ni märka era kultingar och hur går ni till väga?
Hoppas att någon har lite tips.
Katta
Har jättetrevliga Linderödssvin, stort grönsaksland och älskar att vara ute i naturen. Dessutom en go gubbe som mekar med det mesta.

 

Existens?

  • Gäst
SV: Vilken märkningsutrustning är bäst till grisar?
« Svar #1 skrivet: 03 jul-11 kl 11:05 »
Reglerna säger ju att de måste märkas när de lämnar sin födelseplats/gård. Så det beror alltså lite på vad du tänker ha dom till. Ska man slakta dom så brukar man bara tatuera då när dom åker till slakt. Men räknar man med att sälja livdjur så kan det ju vara smart att märka dom nu när dom är små, och fortfarande går att hålla i :-)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

511 gäster, 2 användare (1 dolda)
blomkruka

* Forum

* Om tidningen Åter



- Kvartalets höjdpunkt för mig, när det nye Åter kommer!
/Ann-Louise L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser