Vesslor och höns?

Startat av Leva mer, 29 Jul-22 kl 21:58

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Leva mer

Jag har vesslor på gården. Snövessla är det, nu är de bruna på vintern vita. De springer fram och tillbaka i stallet och innan hönsen kom till oss, såg jag dem ofta i den nuvarande hönsgården. Har inte sett dem på ett tag men nu såg vi två som skuttade fram och tillbaka i stallet.
Är de ett hot mot hönsen? Äggen kan de ju säkert ta om de kommer på att ta sig in i hönshuset, men finns det risk att de går till attack på hönsen?

Själv är bäste dräng

Skulle inte tro det, den är ju tuff, men väldigt liten. Men om hönsen inte vaktar bra så kan säkert kycklingar hamna på menyn.

Antar att du inte har katt, för det är tyvärr rätt svårt att få behålla småvesslan när det finns katter.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

708 Gäster, 0 användare