rödkålsrecept, men inte bara sallad, finns det?

Startat av Filifjonkan, 19 Jan-09 kl 23:29

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Filifjonkan

Jag har ett fint rödkålshuvud som ligger i matkällaren i väntan på tillagning. Jag är bara så nyfiken på om någon har något gott recept på maträtt med rödkål men som inte är ett salladsrecept. Vill ju gärna att min familj ska bli nöjd över den nyttiga mat jag försöker lära dem äta så jag känner att jag behöver hjälp av någon "kålkunnig".
Tacksam på förhand.

Pip

tja, du kan ju alltid koka "rödkål", som den man äter på julen i sverige, trots att julen är över. I vissa skandinaviska länder kan man äta den lite året runt, och det kan du ju alltid anamma.

Rödkål
ev. lök
svartvinbärssaft
mal: nejlika och kryddpepparkorn
salt

Herrarna i hagen

Gör en kål låda m lite blandat i=)
Eller en gratäng.
Glada hbt:are på landet.

Sommartorparn

Gör kåldolmar på rödkål. Själv gör jag surkål på rödkål på hösten och sen har jag ett antal burkar som antingen kan användas till sallad eller kokt på julaktigt sätt t ex. Tillsammans med surkålen på vitkål har jag färdiga vitaminer hela vintern. Tycker det känns jobbigt med kålrecept, så då är det praktiskt att ha förberett allt på en gång.

Znibban

Jag är också på jakt efter nå´t recept till rödkål. Inte julmat!!!!!!!
Vad gör ni med er rödkål?



Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

799 Gäster, 1 användare
skräptanten