Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Nybörjare på ruvning  (läst 776 gånger)

Crazy Horse

  • Inlägg: 20
Nybörjare på ruvning
« skrivet: 31 mar-15 kl 17:56 »
Jag har nu för första gången råkat ut för en höna som vill ruva. Jag vill dock inte ha några kycklingar nu. Jag har provat att lyfta ut henne ur redet och då ligger hon platt som en pannkaka på golvet och vägrar röra sig. Är det normalt? Jag var dock snabbt tvungen att lyfta tillbaka henne då tuppen inte alls var nöjd med att hon bara låg där :/. Vet inte riktigt vad jag ska göra nu. Låta henne vara och bara ta undan ägg eftersom? Har läst att höns kan ligga flera månader? Hur vet jag att hon äter och dricker tillräckligt? Många frågor..

HannaPanna

  • Inlägg: 298
  • bonndräng med drömmar
    • Södermanland
SV: Nybörjare på ruvning
« Svar #1 skrivet: 31 mar-15 kl 18:47 »
Vill du inte ha kyckligar så plocka äggen varje dag. Är inte mycket annat att göra. Hon tröttnar tillslut på pannkaksläget. Hon kommer att gå ut redet för att äta och dricka, ingen höna svälter sig själv till döds av att ruva 😃
Kommer det en haj - simma fortare.

 

Crazy Horse

  • Inlägg: 20
SV: Nybörjare på ruvning
« Svar #2 skrivet: 31 mar-15 kl 19:19 »
Ok. Då försöker jag bara härda då. Kan pusta ut nu också då jag slipper oroa mig för att hon ska svälta bort :) Tack


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

635 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser