gödsla vall

Startat av sjokarret, 15 Mar-15 kl 08:29

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

sjokarret

Har haft gödsel liggandes i en stuka över vintern. När är den optimala tiden att köra ut det på vallarna? Har bara vall?

Skogsvilde

När tjälen släppt och jorden torkat upp så den kan bära.
En fördel om maskar och annat vaknat rejält oxå då dom är duktiga på att dra ner godsakerna i jorden.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Anders S

Är den tillräckligt smulig för att sprida?
Annan tänkbar tid är efter årets sista vallskörd.

Tjalve

Ska vallen ensileras är det tveksamt att sprida fastgödsel på vall överhuvudtaget, i så fall på hösten. Annars så tidigt som möjligt och med bra spridare som slår sönder gödseln.
Å andra sidan tidig/höst spridning kan leda till ökat näringsläckage.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

sjokarret

Tack. Det var som jag trodde. Satsar nog på att vänta till i höst med att gödsla ut. Har nästan bara mulljord och den är lurig att köra på under våren.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

544 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
Mattias