Du har nog rätt sökterm men det inte finns så många slaghackar.
Läser i boken "Från stall till maskinhall" och där benämns exakthackar och slaghackar gemensamt med fälthackar. Exakthacken (som tar en sträng, slår inte själv) ska ha kommit på 50-talet i USA men slog aldrig i Sverige där man istället gick in i återvändsgränden slaghackar. Numera är det exakthackar som gäller och därav hittar man maskiner som är moderna och är långt långt ifrån vad en sådan där liten traktor kan driva.
Jag är generellt skeptisk till att använda sådana här traktorer för lantbruk, det är lite väl nära minimumgränsen. Det verkar vara kategori 1 så det passar med gamla vallredskap och lyftkraften (på nya maskiner i den storleken) verkar väl finnas. Dock är det ju korta traktorer så de har inte så mycket att väga emot om man inte kan ha frontvikter eller lastare med last i skopa. Motoreffekt (17 hk) är just på gränsen för redskap för höskörd men kan gå. Det är ju pressen (om man ska dra vagn) som kräver en del men det bör du skippa.
För att ta hö så måste du dels ha något att slå med (slåtterbalk), de tar knappt någon plats för lagring. Hövändare kan ju ta lite mer om det är en kombivändar. Sidoräfsor är lite kortare men samtidigt så kan du inte sprida ut gräset "platt" på vallen. Båda klarar att stränga. När du har platsbrist får du skippa balpress (som man gärna vill ha vagn till) eller självlastarvagn. Visserligen går det att lagra balvagnar ståendes om man plockar av grindarna (som jag) men det är till stor hjälp att ha traktor med lastare för att resa upp den (och därmed förstör syftet med platsbesparing).
Så det jag tror du ska titta efter är en hösvans (har också hört det kallats ensilagesvans).
http://www.maskinisten.net/userpix/8425_hsvans_1.jpgSådan får man billigt, vinklar man upp gripen ovanför och ställer saker på pinnarna så tar den i sig inte upp så mycket plats. Har en men aldrig använt för hö, hörde däremot att man kan vara rätt effektiv med den. Så har du bara 1 ha och den ligger i anslutning till var du ska lagra det så borde detta vara något. Man backar alltså igenom strängarna och samlar på sig höet. När den lyfts upp så gör geometrin för infästningen av toppstången (som är ledad) att gripen fälls ner.