Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  äggfärg?araucana x brahma  (läst 1071 gånger)

lynxlady

  • Inlägg: 78
  • Häst och hund-kvinna med blandad kompott av höns
    • Sidsjöhöns
äggfärg?araucana x brahma
« skrivet: 17 apr-14 kl 09:28 »
Jag har en liten skock på fyra hönor ochven tupp som jag köpt av en väninna.
Dessa kläcktes i september. Mammahöna är en araucana, pappan en brahma. Ska vara renrasiga.

Hon var väldigt säker på att mina hönor skulle lägga gröna ägg av någon nyans, och som jag läst mig till borde de bli snarast olivgröna? Kontentan är iaf att nu har två av dem börjat lägga ägg och äggen är ljusbruna. (borde inte det innebära att något av föräldradjuren måste vara en korsning?)

Finns det någon chans att någon av de andra två kommer lägga gröna? Eller är jag helt ute och cyklar nu? ^^



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

575 gäster, 2 användare
kretslopp, karsan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser