Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Rävens offer:'(  (läst 1315 gånger)

JennyoPatrik

  • Inlägg: 27
    • Småland
Rävens offer:'(
« skrivet: 09 okt-13 kl 11:15 »
Vi har haft besök av räven förr men då har den tagit sig en gammal lohman sen har det varit lugnt ett par dagar.   Igår  blev 1 kyckling och 1 ungtupp tagna. Och skadade blev 2 ungtuppar, en höna . Alla av rasen brahma.  1av dessa ungtuppar låg o gömde sig, bit skada på sadeln. Och en ungtupp kom hem senare under dagen bruten  vinge o bit sår. Hönan bruten vinge o sår. Hur skulle ni gå väga med sår o vingar.  Är det snällast att avliva dom eller kan man göra nåt tror ni. De med bruta vingar är rätt pigga ändå. Men den med bitsår på sadeln är hängig,  är nu i mindre inhängnad ned mat o vatten. Räven måste ju haft svårt att hålla kvar bytet därför så många skadade eller?
Månskensbonde;)

ChickenSteps

  • Inlägg: 140
    • Halland
    • ChickenSteps
SV: Rävens offer:'(
« Svar #1 skrivet: 09 okt-13 kl 16:54 »

Ge dem en chans, höns har jättebra läk-kött! Tvätta såren med hibiscrub, steril koksaltlösning eller desivon. Inte jodopax. Separarera från de andra medan de har synliga sår så de inte hackar. Distriktsveterinärerna brukar kunna ta sig an höns, i alla fall för telefonråd, Halmstad tycker jag är bra.

Hoppas det löser sig!
http://chickensteps.wordpress.com/

Skriver om Höns & Lantliv i bloggen ChickenSteps. Välkommen!

Leineri

  • Inlägg: 187
    • Hälsingland
SV: Rävens offer:'(
« Svar #2 skrivet: 09 okt-13 kl 17:19 »
Jag är ingen expert, men när jag hade hönor förr så sprang alltid räven iväg med sitt byte. Aldrig en skadad höna. Rovfågeln lämnade en hög fjädrar, inget mer. Grävlingen däremot (eller var det mink?) lämnade en massaker efter sig! Hundar tror jag heller inte jagar så effektivt, kanske det kommit in en jakthund på gården?

Snuzer

  • Inlägg: 972
  • Vetgirig
    • Blekinge
    • enlitengard
SV: Rävens offer:'(
« Svar #3 skrivet: 09 okt-13 kl 17:42 »
Jag är ingen expert, men när jag hade hönor förr så sprang alltid räven iväg med sitt byte. Aldrig en skadad höna. Rovfågeln lämnade en hög fjädrar, inget mer. Grävlingen däremot (eller var det mink?) lämnade en massaker efter sig! Hundar tror jag heller inte jagar så effektivt, kanske det kommit in en jakthund på gården?

När jag hade rävbesök i hönsgården gick han/hon bärsärk och dödade ett 10 tal inom 5 minuter... Fick med sig 1 höna innan jag kom ut och skrämde i väg räven. Hade den fått härja fritt så hade samtliga varit döda och räven hade säkert hämtat dem en och en och grävt ner dem som en resurs i sämre tider.
Livet är en smula för kort...  när man tänker efter : )

Leineri

  • Inlägg: 187
    • Hälsingland
SV: Rävens offer:'(
« Svar #4 skrivet: 09 okt-13 kl 17:55 »
Ja rävar är väll olika de också. "min" räv tog sig aldrig in i hönshuset så det har väll med saken att göra kanske

Nuffield

  • Inlägg: 90
    • Västerbotten
SV: Rävens offer:'(
« Svar #5 skrivet: 09 okt-13 kl 18:11 »
Hos mig har räven bara skadat en höna och den klarade sig inte. Övriga har bara försvunnit. Ibland mitt på ljusa dagen. Den räven drabbades dock av akut blyförgiftning och besvärar mig inte mer :) De lär sig snabbt var det finns mat de rackarna och risken är stor att man får nya besök om man stänger in hönsen eller blir kvitt räven  :(

 

JennyoPatrik

  • Inlägg: 27
    • Småland
SV: Rävens offer:'(
« Svar #6 skrivet: 09 okt-13 kl 21:50 »
Ungtuppen med bruten vinge är nu avlivad. Den andra ungtuppen som är hängig är lite piggare, men hjälper han med att dricka. Vi håller tummarna....
Månskensbonde;)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

427 gäster, 2 användare
Meja, DrMerkwurdigliebe

* Forum

* Om tidningen Åter



Vilken underbar inspiration!
/Anneli Ullergård

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser