Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Stämborrmaskin  (läst 2639 gånger)

TW

  • Inlägg: 2691
    • Finland
Stämborrmaskin
« skrivet: 25 jan-13 kl 21:18 »
Jag håller på och renoverar en stämborrmaskin. Den är tillverkad av OY Naula AB i Jakobstad. Naula slutade tillverka snickerimaskiner kring 1950. Den här kan ha kommit till under kriget eller just efter krigsslutet skulle jag tro. Jag tänkte posta några bilder och litet text för att visa att det går att reparera en bristfällig gammal maskin.
Jag hade nämligen otur och köpte ett dåligt exemplar av en maskin som annars har gott rykte.

Alla tecken tyder på att maskinen är en prototyp eller kommer från en illa förberedd första serie. Ytor som borde ha varit bearbetade och som är bearbetade på senare exemplar har lämnats i rågjutet tillstånd. Skruven som för bordet framåt/bakåt är svarvad av en återanvänd axelstump. Hållaren för stämhylsan är löjligt klen och glapp och inte alls lik den vanliga modellen. På ett ställe har man gasskurit bort en bit i gjutgodset där man har glömt att göra ett nödvändigt urtag i trämodellen före gjutning. Gjutsanden har uppenbarligen varit av halvdålig kvalitet för gjutytan är väldigt ojämn och innerhörnen ojämna (typiskt för krigstida gjuten då gjutsandsimporten var blockerad). Konstruktionen verkar bra och gjutet är rejält och allt som är bearbetat verkar fullgott så det är bara resten av arbetet kvar så att säga.

Första två bilderna visar maskinen före jag tog isär den fullständigt. Sista bilden visar hur jag håller på och filar de krökta spåren för bultarna som låser bordet. Spåren var inte bearbetade varken inuti eller på anliggningsytorna för bultskallarna. Jag har filat insidorna någorlunda färdigt och håller på med de utvändiga anliggningsytorna. De måste vara jämntjocka om allt skall fungera ordentligt. Det finns material för bearbetning men av någon orsak har bearbetningen inte blivit gjord tidigare.
Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.

TW

  • Inlägg: 2691
    • Finland
SV: Stämborrmaskin
« Svar #1 skrivet: 31 jan-13 kl 17:09 »
Nu har jag skavat anliggningsytorna för bulthuvudena någorlunda plana. Tjockleksskillnaden från ända till ända på spåren håller sig inom 0,2mm men vid det ena spåret är godset 0,5 mm tjockare än vid det andra men det saknar ju praktisk betydelse.

Nästa skede blir att fila bakändan på bussningen för ställskruven plan. För att få ändan i 90 gradets vinkel mot skruven tänker jag försöka stryka skavfärg på ändan av en ämnesrörsstump som är svarvad så den passar utanpå ämnet till nya skruven.
« Senast ändrad: 31 jan-13 kl 17:11 av TW »
Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.

TW

  • Inlägg: 2691
    • Finland
SV: Stämborrmaskin
« Svar #2 skrivet: 28 mar-13 kl 14:00 »
Maskinen närmar sig färdig men projektet står stilla just nu medan en arbetsskada läker.

-Jag har skavat om gradspåret som bordet glider i då man för det i längsled
-Jag har skavat om hålen i stommen och i motorvaggan för axlarna som matningsspaken vrids kring och bytt till nya 25mm axlar i stället för de gamla som var några tiondelar undermått.
-Jag har gängat M6 gånga i smörjhålen och satt dit oljekoppar så det inte går in damm i smörjhålen
-Ny skruv och mutter som skall föra bordet framåt och bakåt är beställda och kommer efter påsk.
-Gamla brytaren är borttagen och en nyinköpt brytarlåda med nödstopp och allt kommer ovanpå motorvaggan men jag har inte gjort fästplattan för den ännu.
-Alla ändor på gjutna bussningar kring axelhål i stommen har jag filat och skavat släta och vinkelräta.
-Jag har bytt lager i motorn
-Jag har bytt dragstaget mellan matningsspaken och motorvaggan till en grövre dimension och bearbetat om passningarna för att få det att gå rakt och inte klämma.
-Jag har bytt axeln som driver kugghjulet för längsledsmatningen på bordet och filat upp kilspåret i kugghjulet så jag fick dit en ordentlig 8mm kil.
-Jag har gjort en ny t-mutter som håller fast tvingen i bordet.
-Och så har jag bytt litet smådelar här och var där det har behövts.

Alla gängor är enligt Whitworth standard på den här maskinen men en del av mina nya delar har blivit gjorda med metriska gängor. De får någonting att fundera på vid nästa renovering om 70 år.

Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.

Humle

  • Inlägg: 1571
    • Västerbotten
SV: Stämborrmaskin
« Svar #3 skrivet: 28 mar-13 kl 15:44 »
Oj mycket jobb! En kulturgärning att rädda den.
Gillar hantverk, snickrar ofta kaffeved.

 

TW

  • Inlägg: 2691
    • Finland
SV: Stämborrmaskin
« Svar #4 skrivet: 27 apr-13 kl 11:14 »
Nu är den i funktion. Nya brytaren är monterad och nya tvärmatningsskruven på bordet är på plats och så har jag skavat och filat om hållaren för stämhylsan så att stämhylsan gårr rakt ned och allt glapp är borta. Jag har också gjort ett chuckskydd så att den numera torde uppfylla arbetarskyddsbestämmelserna.
Jag har borrat ett dussin tapphål med den och den verkar fungera bra.

Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

464 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser