Hej.
Min älskade kanin har blivit sjuk och jag vet inte riktigt vad jag ska göra. Har tänkt åka till en veterinär på måndag, för det är alldeles för dyrt nu på helgen. Hon är en 4-årig dvärgvädurshona vid namn Majja. Hon bor mestadels inomhus, men springer fritt ute på gården när det är fint väder och jag är ute. Nu har hon dock som sagt blivit sjuk.
Det började med att jag fredag morgon såg att hon inte hade ätit upp sin mat sedan kvällen innan (vanligtvis är den slut på 15 min). Dessutom dreglade hon mycket, men var pigg i övrigt. När jag senare kom hem från jobbet hade hon fortfarande inte rört maten och dreglade ännu mer. Verkade dock fortfarande pigg. Jag ringde veterinär för råd och blandade sedan socker/salt-lösning till henne (ytterst lite salt). Jag matade henne med denna, med hjälp av en medicinspruta för småbarn. Då såg jag att hon hade en varböld på undersidan av tungan, ca 3 mm i diameter.
Sen vred hon på huvudet så att jag kom åt bölden med sprutan och hon fick tokspel och sprattlade som en besatt. Därefter låg hon och flämtade och blev slappare och slappare i kroppen och dimmigare i blicken. Hon var snart alldeles groggy och lealös och nästan inte vid medvetande, men jag höll på och plockade med henne hela tiden och försökte hålla henne vid medvetande. Jag trodde hon höll på att dö. Efter en bra stund (10-15 min) blev hon mer tillgänglig igen, om än fortfarande väldigt matt och andades ryckigt med bakåtböjt huvud. Efter ytterligare nån kvart började hon vilja stödja på frambenen igen. Andningen var fortfarande väldigt ansträngd. Jag satt och höll henne i en halvtimme eller liknande och ringde veterinär igen. De tyckte jag skulle komma in och avliva henne. Jag ville vänta och se, iom att hon verkade bli piggare igen. Ringde en annan veterinär som tyckte jag skulle avvakta och fortsätta med sockervatten och dessutom koka morotspuré så hon fick lite näring.
När jag matade henne igen upptäckte jag att bölden var borta. Min slutsats är att när jag kom åt bölden så sprack den och det gjorde så ont att hon nästan dog av chocken. Jag fortsatte mata henne med morotspuré och vätska hela kvällen och när jag gick och lade mig var hon märkbart piggare igen. Hoppade till och med i och ur buren själv, någorlunda graciöst och åt lite sallad och äpple för egen maskin. När jag kollade till henne 3 timmar senare var hon lika pigg som normalt och satt och käkade hö, varvid jag valde att låta bli tvångsmatning.
I morse var hon mattare igen och dessutom snorig. Jag torkade bort snoret och gav henne vätska och morotspuré. Har fortsatt att mata henne till och från under dagen och däremellan har hon självmant ätit gurka, sallad, lite äpple och lite banan - dock mycket försiktigt. Hon fortsätter dregla en massa och är väldigt kletig på bröstet, framtassarna och i ansiktet. Hon var dock ute och rörde på sig på gräsmattan en stund och skuttade glatt omkring och käkade maskrosor och groblad.
Jag slits lite mellan hopp och förtvivlan. Hon är ju rätt pigg till och från, men samtidigt inte frisk. Hela tungspetsen ser gulvit ut och jag oroar mig över snor och dregel. Vad kan det bero på? Och varför kan hon fått en böld på tungan?
Dessutom har jag den senaste tiden uppmärksammat att hon blivit magrare, trots att hon äter massor. Jag har gett henne mer pellets och annat gott för att hon ska lägga på sig lite, men det har inte hjälpt. Hon äter dessutom hö i mängder. Kan hon ha fått mask?
Och finns det någon som har några handfasta tips kring fortsatt behandling?
Väldigt tacksam för svar.
//Neya