Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hantering av struts  (läst 3012 gånger)

Neinor

  • Inlägg: 745
  • Since I am dead I can take of my head
    • Västmanland
    • Dissolve
Hantering av struts
« skrivet: 18 okt-12 kl 22:57 »
Nu har jag grubblat ett tag på det här:

Hur hanterar man strutsarna när de är vuxna? jag vet ingenting alls om dem förutom att de är stora, snabba och kräver höga stängsel.
När en höna ser hängig ut, eller när man bara vill gosa så är det ju bara att plocka upp den. Men med en struts?

Leder man dem på något vis? Nu vet jag inte alls ens hur gamal en struts blir i en farm, men om man nu behöver lyfta upp ett ben för att titta, eller den har något annat underligt fjäderfäproblem.

Jag antar att man kan bli kompis med dem, men alla? hur har många en farmare i genomsnitt?
Bultar man vid slakt?

Jag är sjukt nyfiken. ::)
Does this hairspray make me look fat?
www.dissolve.blogg.se

Xoot

  • Gäst
SV: Hantering av struts
« Svar #1 skrivet: 18 okt-12 kl 23:12 »
Mössa över huvudet är ett måste i många fall.
På vischan används både yxa och bössa. Räkna med minst 20år om du tänker ha för liv.

Blir ju annars fint kött, mycket kött, på kort tid.

Viltstängsel sådant som finns vid motorvägarna är vanligast.

Paradisgården

  • Inlägg: 1492
    • Västergötland
SV: Hantering av struts
« Svar #2 skrivet: 20 jan-13 kl 16:12 »
Jag vet inte mycket heller, men skulle vara kul att veta mer. Det är underbart gott kött i all fall, för det har jag smakat :-[
Har man, liten gossunge, 4 katter, höns, kaniner och påfåglar. Bor på liten "gård" på landet i Skaraborg.

peppz

  • Inlägg: 751
    • Västergötland
SV: Hantering av struts
« Svar #3 skrivet: 20 jan-13 kl 16:42 »
Jag går inte in till vuxna fåglar, dom tassarna är inte att leka med,  Öppnar porten och släpper ut dom innan jag ska göra något i stallet och ska jag hantera en av fåglarna så föser jag in den i en box med någon fångstanordning txe en svängbar grind som hänger på gångjärn ca 50cm från ett hörn så att jag säkert kan låsa djuret i hörnet med hjälp av grinden och utifrån trä en huva över huvudet på den.
Strutsar är ganska lika vanliga höns i psyket, Hanarna är tuffare än honorna.. Men om andan faller på kan de alla sparkas rejält, och HÖGT dessutom.
Jag vänder aldrig ryggen åt en vuxen strutshane, hur snäll han än är...
Kennel SweetCaileanz

 

Alba

  • Inlägg: 897
    • Södermanland
SV: Hantering av struts
« Svar #4 skrivet: 26 maj-13 kl 00:43 »
Gillade att titta på Discovery Channel när vi hade det, och gärna på ett program som jag tror hette "Dirty jobs". Programledaren Mike (?) åkte runt och testade olika skitiga, farliga och tunga jobb. En gång var han på en strutsfarm, och blev ombedd att hjälpa farmaren att leda in strutsar i en annan hage. Tekniken han använde var att ha en vid, lös tröjärm på armen/handleden, målmedvetet gå fram till fågeln man valt ut, ta tag i näbben och blixtsnabbt trä tröjärmen över huvudet på den. När strutsen inte kunde se så lät den sig villigt ledas med. Det var ganska underhållande att se Mike försöka, bli skraj och bortkörd några ggr innan han lyckades ;-)
Trädgårdsmästare, viltrehabiliterare, mångsysslare som bor med sambo, finaste dottern och två sällskapskaniner i ett litet torp vid vägs ände


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1512 gäster, 1 användare
Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser