Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Rödhöna o Berghöna  (läst 2197 gånger)

suwar

  • Inlägg: 9
    • Västergötland
Rödhöna o Berghöna
« skrivet: 21 maj-13 kl 01:57 »
Jag tänker para ihop en rödhöna med en berghöna. Vet nån här om det funkar.

Snuzer

  • Inlägg: 972
  • Vetgirig
    • Blekinge
    • enlitengard
SV: Rödhöna o Berghöna
« Svar #1 skrivet: 21 maj-13 kl 05:05 »
Näää, tror du behöver en tupp  ;D


Sorry, kunde inte hålla mig
Livet är en smula för kort...  när man tänker efter : )

 

suwar

  • Inlägg: 9
    • Västergötland
SV: Rödhöna o Berghöna
« Svar #2 skrivet: 28 jul-13 kl 14:53 »
Det blev kycklingar trots att räven tog mamman. Pappan som är en rödhönetupp satt o ruvade på äggen och kläckte fram alla äggen. Nu har det gått 10 dagar och det verkar som att inte alla kan få plats under honom.

Vet någon om jag borde plocka ut några styckna och ha dem separat för det finns risk att de klämmer varandra.



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

770 gäster, 3 användare
imlo, Berberis, javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser