vaktlar

Startat av skogsbonne, 16 Feb-13 kl 10:28

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

skogsbonne

Jag ska skaffa vaktlar och jag har en äggkläckingsmaskin och ska man ha samma värme och fuktigheten som höns ägg? jag vet att dom kläcks typ dag 17-19. Hur ska gården/buren se ut? ska man ha grenar på ett ställe så dom lägger äggen där eller kommer dom lägga just där dom känner för eller vill dom krypa under en gren? Vad ska jag ge för foder från dag ett och framåt, jag har syrad havre, värp, plym och lite kyklingfoder hemma. vet ni om dom tål syrad havre?
Där har ni lite frågar att svara på hoppas ni kan svara på alla :)

skogsbonne

Är det lika lätt att ske skillnad på tuppar och hönor som med höns?

hen

1-15 vända/rulla äggen ~40%fukt
15 sluta vända höj till 70-80%fukt

Mina har kalkonstart hela sitt liv..... + undelatfröer

Mina har kvistar och granris i buren och massa andra gömställe men dom lägger äggen överallt och dom går inte in i gömställena heller :p

hen

kön beror på är det jumbo som mina så skummar tupparna och man masserar rumpan, ett annat knep är att släcka helt i 2 timmar och sedan tända = då börjar tupparna gala för fulla muggar

Kan bara jumbosar ;)

skogsbonne

ok så det syns inte så lätt på utseendet?

tinaw

Det syns på vissa färger, viltfärgat och honungsfärgat har tydliga könsskillnader. Att titta i rumpan är dock jättelätt!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

443 Gäster, 0 användare