En av mina unghönor har plötsligt tappat fjädrarna. Inte helt utan den grova delen av fjädern finns kvar med bara korta fjun på. Sådan ser hon i stort sett ut på hela kroppen. Tror inte att hon plockar sig för hon skulle inte nå att göra det överallt. Dessutom rör hon sig konstigt. Då och då liksom hon sänker framdelen av kroppen och backar. Hon är i övrigt pigg och äter och dricker bra. Men hon är väldigt liten. Hennes jämngamla kompisar har vuxit om henne. Hon är Isbar, men inte mycket större än vår dvärgkochin.
Vi har kollat henne åt alla håll och kanter och kan inte se någon ohyra som rör sig och eftersom hon saknar dun och den yviga delen av fjädrarna så borde ohyra ha synts bra. Har lyst på henne med stark ficklampa. Hon har heller inga äggsamlingar kring kloaken. Hon kliar sig eller putsar sig inte heller som om hon hade några kryp på sig.
Ingen av de andra hönorna eller tupparna har några fjäderproblem och vi har kollat lite på vissa av dem om de har ohyra och det har de inte.
Vi städar extra noga nu när det är snö och de inte kan/vill gå ut. Kalkar och har både kalk och vedaska i sandbaden, kalkar sittpinnar osv. De har frostvakt, extrabelysning dagtid, fräscht vatten och foder osv. Det är bara denna enda höna som inte ser ut att må bra.