Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  hjälp med boende.  (läst 987 gånger)

sockervadd

  • Inlägg: 88
    • Värmland
hjälp med boende.
« skrivet: 04 dec-12 kl 14:39 »
Nu är det såhär att våra två höns har bott i växthuset hela sommaren & hösten. Planen var att göra iordning i förrådet nu till vintern..
Men min pappa har blivit sjuk. Vi har isolerat växthuset med frigolit & fått en lampa från ett par vänner.
Kommer hönsen att klara sig eller blir det för kallt? Jag tror på det sistnämnda. Men alla säger att det går bra?
Vad ska jag göra?

Snickan

  • Inlägg: 193
  • En ganska så nöjd hästtjej!
    • Värmland
SV: hjälp med boende.
« Svar #1 skrivet: 04 dec-12 kl 15:17 »
Beror väl på hur ni isolerat, är hela växthuset isolerat kan de kanske klara sig med en värmelampa... du ser ju både på hönsen och vattnet om det är för kallt.
Jag har frostfritt i hönshuset när de är där inne, det är inte isolerat direkt men har värmelampa. Vattnet håller sig nästan alltid men framför allt ser hönsen krya ut. Första året hade jag det för dåligt ordnat åt dom, trodde de skulle kunna värma upp själva omen det blev för kallt, då syntes det tydligt att de inte mådde bra när det var kallt.
Annars kanske du får plats åt dom på hönshotell? någon som kan ta dom över vinter, tills ni kan fixa förrådet eller att det är varmare igen?

Löparnäs

  • Inlägg: 310
    • Västerbotten
    • TjäderAndens
SV: hjälp med boende.
« Svar #2 skrivet: 04 dec-12 kl 16:01 »
Går det att avdela en mindre bit av växthuset där lampan sitter? och isolera den mer.. låt det vara en utgång till resten.. så får dom en varm hörna att värma sig på och en lite kallare del som de kan springa omkring på..

Höns tål ganska mycket kyla.. bara det är dragfritt..
tänk på hur hönsen bodde förr om åren... ingen tillskottsvärme men dragfritt kunde säkert bli -15..
Har höns för trevligt sällskap, ägg och kött

 

sockervadd

  • Inlägg: 88
    • Värmland
SV: hjälp med boende.
« Svar #3 skrivet: 04 dec-12 kl 20:06 »
nu har vi pratat med mammas kollegas vän & hon är vänlig o tar hand om dom under vintern.
känns sorgligt, men deras välmående är det viktigaste. hoppas dom klarar av veckan ut.

vi har två  underbara vaktlar som bor i ett hus i garaget, så jag får vara glad att jag har dom iaf.

tack för era svar!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

491 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidning jag någonsin har läst!
/Jeya M

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser