Hammling

Startat av krikav, 07 Nov-12 kl 10:44

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

krikav

Hur anlägger och sköter man en hamlingstäckt på ett bra vis?
Ska jag gå och plantera ut trädplantor på en åker och sedan bara vänta? :)

Finns det några praktiska råd, eller guider från folk som gjort liknande saker i nutid?

tinna.m

Jordbruksverket har småhäften med info om bl a hamling, stubbskottsängar och skottskog. Kurser ges av LRF/Länsmuseet Kristianstad (troligtvis fler) och innehåller både teori & praktik.
Nu bor du lite avigt till (..) men Hörjelgården   http://skane.snf.se/?page_id=63 har exepel på hur hamlat ser ut, fler exepel finns i häftet från JBV
Lycka till!
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country


tinna.m

Citat från: Ett svart får skrivet 07 Nov-12 kl 11:04
Det står lite i handboken också:

http://handbok.alternativ.nu/%C3%96vriga_%C3%A4mnen/Landskapsv%C3%A5rd/Hamling
Jo, fast det som står där är bull och lösa gissningar. är inte så väl underbyggt. JBF's häften och LRF's kurser är bra och gratis.
Träd är för dyra att leka med, bra om de kan användas på ett fungerande vis.
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country

Huggorm

Aha, jag får medge att jag inte läste igenom det  :P

En annan källa till kunskap kan vara förra tråden i ämnet, den ligger ju bara tio steg nedanför den här i listan här på skogsbruk

JFOT

Jag skulle börja med att kolla hur det ser ut i eventuella bryn på marken innan jag anla någon större plantering. Ska man plantera igen en åker med trädplantor så behövs det nog mer intäckter än vad hamlingen ger för att det ska vara lönsamt och brynen har de flesta lantbruk redan gratis och de ska ändå hållas efter.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

833 Gäster, 1 användare
IvantheTerrible