Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hjälp att hitta i solpanelsdjunglen  (läst 1574 gånger)

Despierto

  • Inlägg: 15
    • -
    • Blott Sverige svenska preppers har
Hjälp att hitta i solpanelsdjunglen
« skrivet: 24 jun-12 kl 01:40 »
Jag har precis ärvt ett hus på landet...3000 kilometer bort. Huset har gått i generationer i släkten och jag vill inte sälja av känslomässiga skäl. Dessutom ligger det i ett PIIGS-land så marknaden är minst sagt usel.

Trots att det ligger en halv dags körning från medelhavskusten blir det rätt kallt på vintern. Varmt på sommarn blir det med.

Nästa sommar måste jag försöka få det i någon form av ordning och för att slippa att betala uppvärmning samt för att ha en fördel om jag väljer att hyra ut funderar jag på installera solpaneler för värme och el. Dock har jag upptäckt att den världen är en snårskog för den oinsatte.

Har medlemmarna några bra tips på hemsidor eller böcker att börja med?
Besök Sveriges enda survialistblogg: www.innandetsker.blogspot.com

Sveriges billigaste silvermynt:http://libertysilver.se    2% rabatt med koden "survivalist"

 

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
SV: Hjälp att hitta i solpanelsdjunglen
« Svar #1 skrivet: 24 jun-12 kl 02:25 »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

600 gäster, 1 användare
Karlsdotter

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser