korsade tomater?

Startat av Anette, 16 Sep-12 kl 20:26

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Anette

Hur är det med tomaternas pollinering? Jag har trott att så gott som alla har sluten pollinering och därför inte korsar sig med varandra. Jag har i några år odlat ca 15-20 sorter i växthuset och tagit egna frön varje år. Det har alltid blivit bra och frukterna sett ut som de skulle. I år har det hänt något med min Gardernes Deligth, den är alldeles gul ??? Min Isis Candy har också ändrat sig och ser ut som en rödgul knölig sak, formad som en bifftomat fast ändå liten och min Green Grape har blivit misstänksamt stor. De övriga sorterna verkar ha blivit som de skulle.

Kan de ha blandat sig eller kan det ändå uppstå spontana förändringar? Det är inga hybrider jag odlar utan alla är fröäkta. Vågar jag ta frön eller måste man köpa nya varje år? Det är ju det som är lite av det roliga att spara frön från år till år.
...when the last individual of a race of living things breathes no more, another heaven and another earth must pass before such a one can be again.

William Beebe

poze

liten risk för korsningsrisk finns, antagligen något bi eller humla som flugit vilse och korsat ett par tomater. ta frö frång många olika tomater i varje sort så har du kvar sorterna.
byt/sälj inte fröerna utan att informera att det kan vara nya korsningar.

på http://fröodling.se/ som den allsmäktige, den gode, den namnkunnige osv Anders Skarlind komponerat tillsammans med några andra finns det en korsningstabell och ett kapittel om tomater.
sedan finns en sida som har adressen: www.google.com
Why make it fast when you can make it beautiful ? Jag har alltid rätt, är min provisoriska bedömning tills motsatsen gjorts trolig.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 135 Gäster, 3 användare
Lars - Magnus, Ljunghonung, Mårten Falk