Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Helsädesensilering  (läst 1725 gånger)

Stensätter1

  • Inlägg: 8
    • Södermanland
Helsädesensilering
« skrivet: 10 mar-12 kl 20:26 »
Någon som har erfarenhet av att helsädesensilera till får.

Tänkte så in havre och ärter??

 

mille

  • Inlägg: 2069
  • Gångemad - småskalig lammuppfödning och biodling
    • -
    • Gångemad
SV: Helsädesensilering
« Svar #1 skrivet: 10 mar-12 kl 20:37 »
Vi har testat korn och ärt ett år, men vi slog nog för sent och klippte för lite. Mycket spill blev det... :) I år tänkte vi göra helsäd med bara havre.
Gotlandsfår och blandisar. Highland Cattle. Frigående hönor samt ett gäng katter och kaniner. Odlar en del och plockar gärna bär. Nygammal biodlare och trebarnsmamma.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

608 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser