Ok... Ska man handla av Granngården så är det alltså ren timotej som gäller? Vi kollade ju häromdagen i Kalix, men det mesta var det rödklöver i. Någon ren timotej hade de inte inne, men jag tänkte kolla i Gällivare i morgon.
Ute i god tid är vi ju inte den här gången, men nästa år kan jag nog testa att beställa fröer.
Vi har ju ängar av blandad kvalitet, en del är gamla ängar med mycket ogräs, där blir det tunnt fint hö med mycket blad som fåren tycks gilla. Samt nyplöjda + sådda timotejängar. Så det kanske inte gör så mycket om man använder ren timotej, det blir ju lite variation ändå?
Problemet här uppe är att det inte går att slå före midsommar (om man ska ha torrt hö), det brukar snarare vara i slutet av juli vi slår (vår enda) skörd. Så särskilt näringsrikt hö blir det nog inte, men vi kompenserar ju med korn och pellets.
Hur tar man redan på vilken marktyp man har?
