Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Jordloppor  (läst 10451 gånger)

Eileme

  • Inlägg: 12
    • -
Jordloppor
« skrivet: 25 jun-11 kl 10:32 »
Hej!

Jag hoppas ni kan hjälpa en nybörjar på odling! Jag har ordlat ruccola och spenat i pallkragar i år. Tyvärr är det någon som är och käkar på främst ruccolan, (små hål) och jag tror mig ha listat ut att det är jordloppor efter att ha läst runt lite. Nu är det dags att skörda det som klarat sig. Kan man äta de blad som lopporna käkat på även om de ser lite tråkiga ut? Är det lämpligt att så en omgång till i samma jord? Kan jag göra något för att skydda de små växterna? Och framförallt; kan jag göra något för att skrämma iväg de elaka lössen?
Så vägra stå still, vet vad du vill, sträva i kärlek med vännen intill.
Du kan och jag kan, tillsammans kan vi mer. Fram, som en brand, av hettan blir vi fler. Du kan om du vill, du vill så du kan!

ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
SV: Jordloppor
« Svar #1 skrivet: 25 jun-11 kl 11:00 »
Visst kan du äta även de ätna bladen, även om de ser tråkiga ut.

Jordloppor går gärna på kålväxter och andra gröna blad. Men de går mest på de späda plantorna, så det första man kan göra är att se till att de växer snabbt - rätt mängd vatten och gödsel mao. Eller sätta ut förodlade plantor.

Man kan också pudra över jord och plantor med vedaska, det fungerar hyfsat här iaf och askan ger en del mineraler till jorden. Fast man får göra om det när det regnat.

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Jordloppor
« Svar #2 skrivet: 25 jun-11 kl 11:04 »
Jordloppor är främst ett problem vid torrt väder på våren och försommaren. Östra Sverige är särskilt drabbat (eftersom vi har mindre nederbörd). Jag tycker det är ett elände. Direktsådd kålrot och rova är särskilt drabbat. Jag håller med Chrstina om metoder, men de räcker ofta inte till. Aska har jag ingen vidare framgång med.

ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
SV: Jordloppor
« Svar #3 skrivet: 25 jun-11 kl 11:23 »
Jordloppor är främst ett problem vid torrt väder på våren och försommaren. Östra Sverige är särskilt drabbat (eftersom vi har mindre nederbörd).

Här märker jag förvisso av jordlopporna, men de är inget jätteproblem. Men så regnar det betydligt mera här (Boråstrakten). I allmänhet växer plantorna ifrån dem. Men just rucola verkar vara särskilt smaskigt för jordloppor, det har jag också haft problem med.

Direktsådd kålrot och rova är särskilt drabbat. Jag håller med Chrstina om metoder, men de räcker ofta inte till. Aska har jag ingen vidare framgång med.

Kålrot och majrova har kommit fint i år. De växte snabbt ifrån jordlopporna. Andra år har det varit mer problematiskt. Men aska tycker jag funkar här, bara man kommer ihåg att upprepa det ofta.

Sano

  • Inlägg: 851
    • Bohuslän
SV: Jordloppor
« Svar #4 skrivet: 26 jun-11 kl 20:00 »
Jag använder också aska med framgång (Bohuslän). Aska är även utmärkt mot morotsflugor om man strör från nu och framåt.
Vad du gör gör fullt och helt, icke styckevis och delt.

 

Bullerybo

  • Inlägg: 672
    • Närke
SV: Jordloppor
« Svar #5 skrivet: 28 jun-11 kl 11:28 »
Jag tycker att stenmjöl är ännu mer effektivt än aska, men använder mig av b¨de och, samt klämmer ihjäl de jordloppor jag ser. De försökte ge sig på mina kålrötter men jag överlistade dem och nu har de gett med sig, jag tror det beror på att det regnat så mycket och plantorna ha rnu blivit så stora att de inte är utsatta längre.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

560 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser