Tack för alla svar!
Jag har inte haft möjlighet att svara, men jag har läst dem i telefonen.
Tackan Lea är pigg igen efter penicilinbehandling. Jag har blivit lite klokare och fått flera svar som är möjliga orsaker till våra problem. Troligtvis har vi prickat olika anledningar till alla tre juverinflammationer (två i år, en förra året).
Alice som fick förra året, fick förmodligen juverinflammationen på grund av den svåra utdragna förlossningen av tre stora lamm.
Lisa blev illa biten i spenarna av sina lamm. De blev sedan flasklamm och biter mycket i flasknappen också, trots att flaskan har stort hål och inte är svårdrucken.
Lea kan ha fått sin juverinflammation på grund av alla mygg och "småsvia" som invaderade oss de varma dagarna strax innan hon insjuknade.
Hagen som fåren går i är torr och fin med ett par delar i skog, både gran skog och lövskog med torr mark, däremot är skogen på andra sidan vägen väldigt blöt, och där frodas bitande små varelser.
En annan anledning kan vattnet i bäcken, det börjar se tråkigt ut, men det är rinnande. Fåren vill inte gå ner till sjön som finns i hagen i år, eftersom de delar hage med tre kvigor som mest håller till nere vid sjökanten. Nu får de vatten även i balja.
Juvret hade ett par väldigt små sår, och det kan ha kommit in smuts i såren eftersom fåren gärna vilar på ett par upptrampade jordiga områden. Jag tror dock mest på mygg, knott och svi eller dåligt vatten i Leas fall.
Jag tror inte att flasklammen snuttar på Lea, det kan inte uteslutas men jag tror inte det. Flasklammens mamma, Lisa, tar väl hand om dem, och de snuttar på henne så risken finns att de smittat Lea.
Än en gång tack för svaren! Hälsar Emma