Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Elda på mark med jordvärme i  (läst 3761 gånger)

P

  • Gäst
Elda på mark med jordvärme i
« skrivet: 02 mar-12 kl 21:48 »
Jag hoppas först och främst att jag inte postar på helt fel ställe..

Frågan är om jag kan göra en hyfsat stor brasa om bränna den på den delen av min mark där jag har lagt jordvärme? Värmen som elden alstrar ner i jorden, påverkar den jordvärmen på något negativt sätt? Det enklaste för mig är att elda skiten just på den plätten nämligen.

Såå finns det några negativa aspekter i det? Hjälp hjälp..

Huggorm

  • Gäst
SV: Elda på mark med jordvärme i
« Svar #1 skrivet: 02 mar-12 kl 22:01 »
Ingen fara, den absolut mesta värmen går uppåt. Några decimeter ner i marken blir det aldrig mer än ljummet, och jordvärmen ligger betydligt djupare än så

Xoot

  • Gäst
SV: Elda på mark med jordvärme i
« Svar #2 skrivet: 02 mar-12 kl 22:02 »
Kan inte jordvärme.
Är kanske standarddjup. Men viktigt att veta borde förstås vara djupet för att kunna beräkna värmen.

P

  • Gäst
SV: Elda på mark med jordvärme i
« Svar #3 skrivet: 02 mar-12 kl 22:14 »
Jag tror att jordvärmen ligger drygt 0.5m djupt.

Huggorm

  • Gäst
SV: Elda på mark med jordvärme i
« Svar #4 skrivet: 02 mar-12 kl 22:31 »
En halvmeter låter grunt, räknas det som frostfritt djup i Skåne? 1-1,5m är väll vanligare djup

P

  • Gäst
SV: Elda på mark med jordvärme i
« Svar #5 skrivet: 02 mar-12 kl 22:39 »
En halvmeter låter grunt, räknas det som frostfritt djup i Skåne? 1-1,5m är väll vanligare djup

Det kan va så att det ligger mer åt 1m. Men det ska inte vara några problem att elda då?

Huggorm

  • Gäst
SV: Elda på mark med jordvärme i
« Svar #6 skrivet: 02 mar-12 kl 22:43 »
Är det bara en halvmeter så börjar det väll bli på gränsen. I såna fall skulle jag göra det en dag när det har regnat ett tag så grundvattnet står ordentligt högt

 

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14066
    • Medelpad
SV: Elda på mark med jordvärme i
« Svar #7 skrivet: 03 mar-12 kl 12:43 »
Även om jordvärmeslingorna skulle ligga mycket ytligt så är det inga problem alls om bara anläggningens brinepump är igång så att värmebäraren cirkulerar i slangarna. Om däremot anläggningen är ur drift och kanske till och med tömd på värmebärare så kan det finnas anledning att vara lite försiktig om man inte vet att slangarna ligger på minst en halvmeters djup.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

589 gäster, 1 användare
Stengrim

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser