Rassnobberi

Startat av Kerstin Linnea, 15 Jun-06 kl 13:33

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Kimma

Citat från: Elisa skrivet 30 Jun-06 kl 22:38
Vit lant var förr kända för sin vackra päls och det är också den enda pälsen som är bra att färga, har jag hört. Jag tycker också att de är mycket trevliga och klarar sig som sagt mycket bra på hö. Du har en vit lantuppfödare som heter Svend Möller och bor utanför Helsingör cirka 1,5 mil. Så du kan ju höra med honom. Jag har adress och sådant om du är intresserad.
Elisa

Tack Elisa, jag tar tacksamt emot namn och övriga uppgifter om denne Svend Möller, eftersom jag är registrerad importör är det inget problem att hämta upp ett antal djur i Danmark.

Kimma
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

Kimma

Citat från: Kerstin Linnea skrivet 30 Jun-06 kl 21:20
Hej alla.... :)
jag ville bara berätta att jag har ett par honor på tillväxt för att
ta ungar på både för att sälja en och annan kelkanin och till kött..jag har talat med min familj och omgivning om det här och en del är en smula shockade över mina mordiska planer... ;)
Särskilt min mamma som växte upp under kriget och ser det här med kaninkött som något att ta till i sämre tider...
Själv tycker jag att det är fint att bli lite mer själförsörjande och nästa projekt blir väl att skaffa kolonilott... ;D

Hur som helst ska du inte skämmas för dina planer tycker jag.

Min mamma växte också upp under kriget och morfar hade en flock kaniner som han tog ungar på då och då men min mammas erfarenhet var nog snarare att kanin åt man till söndagsmiddagen,det var lite finare middag liksom. Nu hade de det inte för fett med 8 syskon så kaninkött var välkommet. Morsan minns att det smakade väligt gott men att det var lite torrt ( berodde nog på tillagningen kan jag tänka mig) hon berättade även att morfar tog hand om skinnen och att de alla hade kaninmössor och vantar/muffar av viltgrå färg. De lite rikare ungarna i byn hade givetvis vita pälsmössor och muffar, de skulle ju vara lite finare i kanten. Misstänker att de använde sig av vit lant eller nån annan halvstor ras, morsan sa att det behövdes mer än 1 kanin för en muff men att man som barn kunde få en hel mössa av 1 kanin.

Gammal kaninhistoria är intressant :)

Kimma
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

Elisa

Citat från: Kimma skrivet 30 Jun-06 kl 23:05
Tack Elisa, jag tar tacksamt emot namn och övriga uppgifter om denne Svend Möller, eftersom jag är registrerad importör är det inget problem att hämta upp ett antal djur i Danmark.

Kimma
Han Bor på Vejenbrödsvej 70 2980 Kokkedal.
Du kan söka på Eniro så får du vägbeskrivning i Danmark.
Elisa
inga djur för tillfället.

Kerstin Linnea

Appropå gamla kaninminnen så hade min mamma en vit pälsmössa av kaninskinn när hon var i tre-fyra års åldern, och den var hon väldigt stolt över....Det var en grej som alla ungar
skulle ha då...Modet varierar, nu blir man nästan nedslagen om
man spatserar omkring i pälsplagg oavsett från vilket djur det kommer ;)

Kimma

Citat från: Elisa skrivet 01 Jul-06 kl 10:42
Han Bor på Vejenbrödsvej 70 2980 Kokkedal.
Du kan söka på Eniro så får du vägbeskrivning i Danmark.
Elisa

Tack Elisa, ska ta kontakt med honom i veckan.
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 178 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
Lars Magnusson