Antar att man måste ta hit en sotare som kollar i fall skorstenen klarar av kaminen innan man sätter in den och sen även efter?
Tant Jansson, Är du nöjd med din kamin? Hur många kvadrat värmer den upp?
Tack för alla svar, Micke.
Att prata med en sotare är alltid bra. Det kan blir så himla eldfängt annars.
Mitt hus är på ungefär 50 kvm. Men eftersom det är rörspisen som styr hur länge jag kan elda så kommer kaminens möjligheter lite i skym undan. En rörspis går bara att elda tills den är så varm att den inte går att ta på samt bara två (eller om man är uppe länge tre) gånger per dygn. Så du måste även kolla med sotaren (om du inte redan vet) vad din skorsten håller för.
Innan du köper kaminen så kolla hur den ser ut på insidan. Att det finns "isolering" på alla sidor samt taket. I min har takisoleringen trillat ned. På grund av gravitationen ?

Vid kontroll för att förhindra olyckor (eller vad den heter

) så säger de inget om det. En annan sak du bör kolla är att i kaminen ska det vara en "utbuktning" vid rökgashålet. En utbuktning som gör att elden svänger lite innan den åker in i röret.
Jag är nöjd med min kamin. Men den har en nackdel. Det går bara att elda med liten ved. Eftersom jag även har en vedspis med värmesten längst in så specialbeställer jag min ved. Alltså, inga 40 centimeters i kaminen.
På tal om 40 centimeters ved så pratade jag med en hos Sotaren i våras. Vi pratade om ved. Det pratades (i deras bransch) om att 40 centimeters ved ska/kommer/eller bör förbjudas. Detta efter förra vinters alla sotbränder. Folk (stadsbor?) eldar mer än vad skorstenen håller. Har de köpt nya saker så bryr de sig inte om att kaminen bara klarar X i timmen. Utan de vill hålla nere annan värmeförbrukning och eldar tills det glöder.