Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Växter gynnar också släkten.  (läst 1575 gånger)

Henriksson

  • Inlägg: 1349
  • Kärleksfull o singel.
    • Uppland
Växter gynnar också släkten.
« skrivet: 26 sep-10 kl 21:10 »
Citera
Söndag 26 september 2010
Växter gynnar också släkten

Förmågan att känna igen sina släktingar är inte unik för djuren. Även växter kan avgöra om de omges av främlingar eller närstående, rapporterar TT.

Det är inte bara djur som är sociala. Upptäckten att växter kommunicerar med varandra med hjälp av kemiska signaler har lett till att forskare också kunnat visa att de känner igen och gynnar sina artfränder. Forskningen om växternas sociala liv kan betyda mycket för jordbruket.

Forskarna Susan Dudley och Amanda File vid McMaster University i Kanada har visat att strandväxten Cakile edentula växte olika beroende på om den levde nära syskonplantor eller nära artfränder utan genetiskt släktskap. Plantor som stod bland främlingar såg till att maximera sitt eget upptag av färskvatten och mineraler genom ett kraftigare och mer förgrenat rotsystem. Plantor som stod bland syskon hade däremot mindre rötter som inte sträckte sig över syskonplantans. På så vis gav syskonplantorna varandra bättre tillgång till åtråvärt solljus men försökte konkurrera ut de obesläktade plantorna.

Nya försök pekar mot att växters evolution formas av släktskapsurval precis som djurens. Att växtgener, precis som djurgener, gynnas av att individer i första hand bryr sig om sina mest närstående. Gäller detta för alla växter och hur påverkar det i så fall de storskaliga odlingarna inom jordbruket? Klarare besked från forskarna i framtiden kan innebära möjligheter att på ett enkelt sätt öka chanserna till goda skördar.

ATL.nu
info.atl@lrfmedia.lrf.se
http://www.atl.nu/Article.jsp?article=62456&nyhetsbrev&a=V%C3%A4xter%20gynnar%20ocks%C3%A5%20sl%C3%A4kten
Livsmål; Gård med svärdsjöfår, Gotlandskanin och en god kvinna. (Kramvänlig!)
För övrigt skulle en katt knappt acceptera att vara något annat än just sig själv.

 

tench

  • Inlägg: 764
    • -
    • Solrot
SV: Växter gynnar också släkten.
« Svar #1 skrivet: 02 okt-10 kl 17:20 »
Mycket intressant!
Jag skulle gärna se närmre studier om samodling med denna vetskap i ryggsäcken.
En pragmatiskt lagd trädgårdsmästare, natur- och datatekniksromantiker med drömmar om framtida yrkesodling.
Skriver om natur, grönsaksodling m.m. på http://solrot.se
Må gott \o/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

748 gäster, 2 användare
imlo, Karlsdotter

* Forum

* Om tidningen Åter



Bästa tidningen!
/Malin Eklöv

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser