Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  hinner ett samhälle skapa sig en drottning nu?  (läst 1228 gånger)

ivigtut

  • Inlägg: 713
  • Ett leende och ett vänligt ord kan göra någon glad
hinner ett samhälle skapa sig en drottning nu?
« skrivet: 19 jul-10 kl 22:19 »
Kan man fortfarande dra upp en ny drottning och få henne parad och i gong innan invintringen. på så set få en avläggare till?
Jag är skeptisk. Enligt böckerna så borde hon inte vara klar för en i slutet av augusti och då lär väll hon inte hinna få i gong ett vinter dugligt samhälle.

Abigail

  • Inlägg: 655
SV: hinner ett samhälle skapa sig en drottning nu?
« Svar #1 skrivet: 19 jul-10 kl 22:27 »
Jag har försökt göra fyra avläggare. Två ser ut att vara okej, ska kolla dem bättre i morgon. Två har misslyckats. Jag tänker försöka göra två nya i morgon men jag räknar med att jag kommer att få förstärka dem med bin från andra samhällen. Jag har gott om olika biväxter under sensommaren och hösten och med hjälp av ramar från de andra samhällena så hoppas jag att det ska gå.

 

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
SV: hinner ett samhälle skapa sig en drottning nu?
« Svar #2 skrivet: 19 jul-10 kl 23:42 »
Har misslyckats med mina avläggare så jag gav en av avläggarna en ram med ägg. De andra fick en ram var med några nödceller.

Skulle det skita sig så får man väl försöka slå ihop dom med andra.

Om man är osäker på oparade drottningar eller annat elände - kan man lägga spärrgaller och bitömmarbotten vid hopslagningen eller kommer en oparad eller äggläggande arbetsbi igenom?  ???


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1146 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser