Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Sjuk kyckling, vad är fel??  (läst 1538 gånger)

Pip

  • Inlägg: 806
  • Pip
    • Uppland
Sjuk kyckling, vad är fel??
« skrivet: 08 maj-10 kl 12:01 »
Igår hittade jag en av mina 2 månaders sussexkycklingar liggandes på golvet. Den kunde inte resa sig upp och hade blivit hackad på stjärtfjädrarna så den blödde.

Jag tog in den och tjärade såret samt gav mat och vatten. Den kunde då inte stå upp.

Imorse kunde den stå lite men vingarna hänger och den har ingen riktig stadga i benen. Den är lite piggare, och piper lite men försöker inte fly när jag tar på den, som de brukar göra då de inte är tama. Den bara ställer sig upp lite men sjunker snart ihop igen.

Här är några bilder. Vad kan det vara?

Alla mina höns och kycklingar har jag kläckt fram själv av ägg som jag sprejat med virkon. Jag har aldrig köpt in djur.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

774 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- En kanontidning på alla vis!
/Michael Andreasson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser