Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  illgula kor?  (läst 1157 gånger)

saint206

  • Inlägg: 1201
    • Småland
illgula kor?
« skrivet: 10 dec-09 kl 11:48 »
ja... nu när vi har tagit in och klipper våra kor, så blev jag lite förvånad över att alla kor har knallgula kristaller närmast huden. inga sår eller något sånt, men vad ÄR det? på de vita korna ser det ju galet ut..
anledningen till min undran är att min ena häst har samma sorts kristaller, och dessa ger henne extrem klåda, har haft vet och gjort svamp och skabbrov utan resultat, finns det ett samband mellan det korna har och det pållen har tro?
someday i hope you get the chance to live like you were dying..

esten

  • Inlägg: 2325
    • -
SV: illgula kor?
« Svar #1 skrivet: 10 dec-09 kl 14:07 »
Det finns två arter av löss på kor ; Kortnosad - och Långnosad- nötlus .
Jag gissar på den kortnosade i ditt fall .


Har du höns?
Hästar är väldigt känsliga för hönslöss , korna mindre , de kan det också vara .
« Senast ändrad: 10 dec-09 kl 14:27 av esten »

Anna Ho

  • Inlägg: 1079
    • Östergötland
SV: illgula kor?
« Svar #2 skrivet: 10 dec-09 kl 15:10 »
Smuts i kombination med mjäll skulle jag gissa på.
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

 

saint206

  • Inlägg: 1201
    • Småland
SV: illgula kor?
« Svar #3 skrivet: 11 dec-09 kl 09:55 »
har höns, men har stirrat mig blind på kusen utan att kunna hitta minsta lilla lus, inte vet heller. vet annars att dom är känsliga mot hönsohyra.
har inte sett några på korna, även om det troligen finns såklart, men inga mängder iaf.
someday i hope you get the chance to live like you were dying..


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

569 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser